Invalidní důchod I. stupně při nízkých a vysokých příjmech

02.05.2024 | , Finance.cz
DŮCHODY A DÁVKY


V praxi se často nacházejí ve složité finanční situaci lidé pobírající invalidní důchod prvního stupně, jehož částka je nízká a možnosti dalšího vlastního příjmu pro některé invalidní důchodce omezené. Invalidní důchod prvního stupně je přitom nízký i při nadprůměrných příjmech. Podívejme se na praktické výpočty.

Měsíční částka invalidního důchodu prvního stupně závisí na dosahovaných příjmech před přiznáním invalidity, ze kterých se vypočítá osobní vyměřovací základ (tj. průměrná hrubá měsíční mzda za odpracované roky), získané době pojištění (včetně dopojištěné doby pojištění) a stupni invalidity. Při výpočtu invalidního důchodu není rozhodující, kolik let žadatel o invalidní důchod má, pokud je získána nutná doba pojištění.

Potřebná minimální doba pojištění pro přiznání invalidního důchodu jakéhokoliv stupně se liší v závislosti na věku, např. lidé starší 28 let museli získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 5 let v posledních 10 letech. Lidé starší 38 let splní podmínku minimální doby pojištění i při získání doby pojištění v rozsahu alespoň 10 let v posledních 20 letech.

Zdroj: Shutterstock

Výpočet invalidního důchodu při nízkých příjmech

Paní Iveta má osobní vyměřovací základ ve výši 20 000 a včetně dopojištěné doby získala pojištění v rozsahu 46 let. Paní Ivetě je v květnu 2024 přiznán invalidní důchod prvního stupně. Jak bude vysoký?

  • Z osobního vyměřovacího základu se nejdříve získá výpočtový základ. Do první redukční hranice ve výši 19 346 Kč se osobní vyměřovací základ započítá ze 100 %, ve druhé redukční hranici (od 19 346 Kč do 175 868 Kč) se započítá z 26 %. Výpočtový základ paní Ivety je tedy 19 516 Kč.
  • Získaná doba pojištění ovlivní procentní výměru důchodu paní Ivetě následovně – každý rok pojištění se započte jako 0,5 % z výpočtového základu. Paní Iveta má tedy procentní výměru důchodu ve výši 4489 Kč (46 × 0,005 × 19 516 Kč).
  • Základní výměru důchodu mají všichni příjemci státního důchodu stejně vysokou a v roce 2024 činí 4400 Kč.
  • K invalidnímu důchodu nenáleží výchovné, takže výchova dcery nemá žádný vliv na měsíční částku invalidního důchodu paní Ivety, a souhrnný důchod tak činí 8889 Kč (základní výměra 4400 Kč + procentní výměra 4489 Kč).

Kalkulačka invalidního důchodu

 

Výpočet invalidního důchodu při vysokých příjmech

Paní Natálie má osobní vyměřovací základ 72 000 Kč, dobu pojištění v rozsahu 46 let (včetně dopojištěné doby pojištění) a paní Natálii je přiznán invalidní důchod prvního stupně.

  • Výpočtový základ paní Natálie je 33 037 Kč.
  • Procentní výměra důchodu činí 7599 Kč.
  • Základní výměra důchodu je 4400 Kč.
  • Měsíční invalidní důchod paní Natálie je 11 999 Kč (základní výměra 4400 Kč + procentní výměra 7599 Kč).

Přestože měla paní Natálie čtyřnásobně vyšší rozhodné příjmy než paní Iveta, má měsíční invalidní důchod vyšší pouze 1,35krát (11 999 Kč : 8889 Kč).

Čtěte také: Proč při valorizaci nejméně stouply invalidní důchody I. stupně

Lepší je přivydělávat si na pracovní smlouvu

Ani žadatelé o invalidní důchod prvního stupně s nadprůměrnými příjmy nemají zpravidla invalidní důchod prvního stupně vyšší než 12 tisíc, jak jsme si názorně vypočítali. Většina příjemců invalidního důchodu prvního stupně si tedy musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat. S ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu je pro ně výhodnější pracovat na zkrácený úvazek než na dohodu o provedení práce s hrubou odměnou do 10 000 Kč. Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně totiž nepatří mezi náhradní dobu pojištění a pro příjemce invalidního důchodu prvního stupně je dobré mít příjem, ze kterého se odvádí sociální pojištění, což je u zkráceného úvazku splněno vždy.

Tip: Kalkulačka invalidního důchodu

 

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4
Hlasováno: 124 krát

Články ze sekce: DŮCHODY A DÁVKY