Vyhráli jste loni v loterii nebo hazardu? Možná budete muset danit

28.04.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Pixabay

Pravidelně sázíte, účastníte se loterií nebo jste něco vyhráli v tombole? Výhry se až na určité výjimky musí zdanit a někdy je dokonce sami musíte uvést do daňového přiznání. Kdy tomu tak je?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Od roku 2024 dochází v oblasti zdanění výher z loterií a hazardu k výrazným změnám. Stanovil se totiž limit pro jednotlivé výhry. V některých případech se navíc nezdaňuje pouze vyhraný rozdíl, ale celková částka. Kdy vše navíc budete muset dodanit sami?

Dozvíte se:

U loterií se daň odečítá z výhry

U loterií a tombol platí, že jsou výhry z nich od daně z příjmů osvobozeny do částky 50 000 Kč, která platí pro každou výhru zvlášť, neuplatňuje se zde tedy žádný roční limit.

V případě loterií platí, že pokud výhra přesáhne částku 50 000 Kč, odečte z ní srážkovou daň ve výši 15 % sám provozovatel. Výherce nebude muset nic uvádět v daňovém přiznání a ani sám nic danit.

Příklad: Pan Jan vyhrál v loterií 60 000 Kč. Provozovatel loterie z výhry srazí 15% daň z příjmů fyzických osob, čili 9000 Kč a pan Jan obdrží 51 000 Kč. Tyto peníze pak už nikde nemusí přiznávat.

Čtěte také: V práci vám přidali, ale peněz chodí méně. Kdy si vyšším příjmem finančně pohoršíte?

U výher v hodnotě z tomboly se daně na první pohled přičítají

I výhry v určité hodnotě z tombol podléhají dani, pokud je právě hodnota vyšší než 50 000 Kč. Pokud by stejně jako v předchozí situaci šlo např. o poukaz na zájezd v hodnotě 60 000 Kč, výherce nedostane poukaz o 9000 Kč nižší, čili za 51 000 Kč. Provozovatel tomboly totiž tentokrát 15 % srážkovou daň přičte a tu odvedete správci daně. I zde je navíc limit 50 000 Kč nastaven na každou výhru zvlášť.

Příklad: Paní Petra vyhrála v tombole, kterou pořádala jedna nejmenovaná televizní stanice, poukaz na zájezd na Krétu v hodnotě 70 000 Kč. Provozovatel tomboly výhru navýšil o srážkovou daň ve výši 10 500 Kč. Tu odvede příslušnému finančnímu úřadu, paní Petra dostane poukaz v hodnotě 70 000 Kč. Kompletní výdaj provozovatele na výhru tedy činil 80 500 Kč.

Čtěte také: Nižší krácení u předčasného důchodu nebude pro každého

 

U ostatních hazardních her už platí roční limity

Ostatní hazardní hry, jako jsou kurzové sázky, automaty, turnaje, živé hry jako ruleta a podobně, už mají na základě novely zákona o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. nastaveno 50 000 Kč jako roční limit, nikoliv pro každou výhru zvlášť. Důležité je však zmínit, že se v tomto případě nebude danit celková výše výhry.

"V této souvislosti je důležité, že zákon o daních z příjmů od roku 2024 stanoví limit pro osvobození příjmů z hazardu ve výši 50 000 korun. U loterií a tombol se tento limit posoudí pro každou výhru samostatně (jelikož obecně podléhají srážkové dani). Pro ostatní druhy her platí, že se jedná o roční limit a uplatňuje se na rozdíl mezi výhrami a vklady za zdaňovací období u každého jednotlivého druhu hry (kurzové sázky, technické hry, živé hry apod.). Pokud tento rozdíl u některého druhu hry přesáhne za rok 50 000 korun, poplatník je povinen jej zahrnout do daňového přiznání a zdanit," vysvětluje Patrik Madle, tiskový mluvčí z Generálního finančního ředitelství.

Tentokrát navíc provozovatel z výhry neodvede srážkovou daň. Pokud výherce překročí limit, bude muset výhru uvést v daňovém přiznání a odvést z ní 15% daň sám. Nebude možné požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně.

Příklad 1: Pan Rostislav pravidelně sází na živá utkání ve sportovních hrách. Za rok 2024 si vsadil celkem 120 000 Kč a vyhrál 200 000 Kč. Rozdíl zde činí 80 000 Kč. Roční limit rozdílu pro osvobození tedy nebyl dodržen a pan Rostislav bude muset vše uvést do daňového přiznání za rok 2024. V něm samozřejmě může využít veškeré nezdanitelné části základu daně, daňové slevy a daňová zvýhodnění na vyživované děti, má-li na ně nárok.

Příklad 2: Paní Marta je závislá na automatech a v loňském roce do nich vložila se snahou o výhru 180 000 Kč. Její celkové výhry za loňský rok činili 110 000 Kč, což znamená, že je v mínusu 70 000 Kč. Protože zde vychází ztráta, paní Marta nebude nic danit, měla by však začít uvažovat o odborné pomoci.

Příklad 3: Pan Tomáš pravidelně sází na šachové turnaje. Za rok 2024 vsadil 45 000 Kč a celkově vyhrál 80 000 Kč. Protože rozdíl činí 35 000 Kč, není překročena rozhodná hranice, částka je tedy osvobozena od daně a pan Tomáš si ji může celou ponechat bez toho, aniž by ji někde uváděl nebo dodaňoval.

Čtěte také: Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

Kdy se z výhry platí 23% sazba daně z příjmů?

Vyšší sazba daně z příjmů se uplatní na kladný rozdíl mezi skutečně dosaženým příjmem a částkou 1 582 812 Kč pro rok 2024, což je 36násobek stanovené průměrné mzdy v národním hospodářství.

Nelze však jednoduše říct, že se bude 23% sazba týkat výher nad 1 582 812 Kč. Výhra může být i nižší, protože se do tohoto limitu zahrnují veškeré příjmy, které výherce má, tedy příjmy ze zaměstnání, podnikání, kapitálu, nájmu apod. Pokud výherce hranici jakkoliv přesáhne nejen kvůli výhře, bude muset rozdíl zdanit 23% sazbou a zbylý příjem klasickými 15 %.

Čtěte také: Alkohol a daně v Česku: kolik odvede průměrný Čech na daních z alkoholu za rok?

Do kdy podat daňové přiznání?

Moc času na to už skutečně není. Podání v listinné podobě jste už prošvihli. Do konce pracovního týdne, resp. tedy do pátku 2. května se daňové přiznání odevzdává v elektronické podobě, OSVČ mají povinnost jej podat výhradně datovou schránkou, byla-li jim zřízena.

Lhůtu si lze prodloužit jedině tehdy, pokud ke zpracování využijete služby advokáta nebo daňového poradce. S ním je termín do 1. července.

Moc nechybělo a vláda pohřbila dohody o provedení práce

Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: DANĚ