Kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění? Pozor na maličkosti

13.05.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Osoby samostatně výdělečně činné i osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění. Podívejme se na deset vybraných příkladů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

OSVČ vykonávající hlavní činnost, které nevstoupily do dobrovolného měsíčního paušálního režimu, musí platit měsíční zálohy na zdravotním pojištění, přičemž výše zálohy závisí na dosahovaném zisku, vždy však musí být placena alespoň minimální měsíční záloha, která v roce 2025 činí 3 143 Kč. Osoby bez zdanitelných příjmů musí v letošním roce platit měsíčně na zdravotním pojištění 2 808 Kč. Jaké jsou nejčastější důvody vzniku dluhu na zdravotním pojištění?

Neúspěšné podnikání

Při ztrátě nebo hrubém zisku do 205 600 Kč se daň z příjmu vůbec neplatí. OSVČ vykonávající hlavní činnost však musí zdravotní pojištění platit alespoň v minimální výši i při ztrátě. Špatné ekonomické důvody nepřináší žádnou úlevu při placení zdravotního pojištění. Nepovedené podnikání tedy s sebou mnohdy přináší i dluhy na zdravotním pojištění. 

Čtěte také: Zdravotní pojišťovny od ledna změnily penále pro OSVČ. U nových dluhů bude nižší

Neznalost při krátkodobé nezaměstnanosti

Osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP) se pro účely placení zdravotního pojištění stává každý, kdo není po celý kalendářní měsíc zaměstnancem, OSVČ nebo státním pojištěncem. V případě krátkodobé nezaměstnanosti bez evidence na Úřadu práce, např. v rozsahu dvou měsíců, je potřeba si po dané období zdravotní pojištění platit jako OBZP. I s ohledem na vyřešení pojistného vztahu u zdravotní pojišťovny je vhodné se evidovat mezi uchazeči o zaměstnání i kvůli krátkodobé nezaměstnanosti, protože občané v evidenci na Úřadu práce jsou státními pojištěnci.

Neprovedení změny bankovního příkazu

Minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění činila v roce 2024 částku 2 968 Kč a v roce 2025 činí částku 3 143 Kč. OSVČ platící minimální zálohu na zdravotním pojištění si musely provést změnu trvalého příkazu, jinak mají u své zdravotní pojišťovny nedoplatek. Změnu trvalého příkazu je nutné provést i po odevzdání přehledu, jestliže nová měsíční záloha je vyšší, než činila do odevzdání přehledu.

Tip: Zdravotní pojištění za státní pojištěnce každý rok roste. Pro koho je výhodné?

Neplacení zdravotního pojištění z vedlejší činnosti

V případě výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti při zaměstnání, v penzi nebo během studia se při nízkém hrubém zisku do limitu, který se každoročně mění, sociální pojištění vůbec neplatí. Pro celý rok 2025 je limitem pro neplacení sociálního pojištění částka 111 736 Kč, jedná se o hrubý zisk (tj. příjem ponížený o výdaje), při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje. U zdravotního pojištění však žádný limit pro neplacení není. Zdravotní pojištění se platí i při zisku v jednotkách desetitisíc korun, na to je potřeba pamatovat.

 

Opožděné měsíční platby

OSVČ i OBZP musí hradit měsíční platby na zdravotním pojištění do osmého dne následujícího měsíce. Opožděné platby jsou důvodem pro vznik dluhu na pojistném i penále. Měsíční platby na zdravotním pojištění musí být hrazeny řádně a včas.

Platba nesprávné zdravotní pojišťovně

V případě, že samoplátci změní od 1. ledna nebo od 1. července zdravotní pojišťovnu, tak musí následně nové měsíční platby zasílat již na účet nové zdravotní pojišťovny. S každou změnou zdravotní pojišťovny, kterou lze provést jednou za 12 kalendářních měsíců ve výše uvedených dvou zákonných termínech, je potřeba provést i změnu bankovního příkazu.

Splátkový kalendář a neplacení aktuálních záloh

V praxi se snaží aktivní dlužníci na zdravotním pojištění uzavřít se svojí zdravotní pojišťovnou dohodu o splátkách pro úhradu pravomocných dluhů na pojistném a penále. Během dodržování rozepsaných splátek na dlužném zdravotním pojištění je však nutné řádně platit i aktuální měsíční platbu na zdravotním pojištění. Dlužníci samoplátci tedy hradí nejenom dlužnou částku dle splátkového kalendáře ale i aktuální měsíční pojistné.

Tip: Kdy můžete vydělávat a neplatit skoro žádné daně? Nejvýhodnější druhy příjmu

Nepravidelné platby pojistného

Měsíční platby zdravotního pojištění pro OSVČ i OBZP jsou během roku známé. V případě placení nižších a nepravidelných měsíčních částek je nutné počítat s růstem dluhu u zdravotní pojišťovny.

Neřešení nedoplatku na pojistném

OSVČ platí během roku měsíční zálohy na zdravotním pojištění. V případě, že je roční zdravotní pojištění vyšší, než zaplacené zálohy během roku, tak je nutné do 8 dní od odevzdání přehledu uhradit právě roční nedoplatek na zdravotním pojištění. Při odevzdání přehledu tedy nestačí změnit trvalý bankovní příkaz, ale je nutné uhradit i příslušný nedoplatek.

Tip: Jste OSVČ nebo OBZP a změnili jste zdravotní pojišťovnu? Jak to bude s platbou pojistného

Neakceptování rozhodnutí zdravotní pojišťovny

Při splnění zákonných podmínek si mohou samoplátci požádat o prominutí či snížení penále na zdravotním pojištění. Zdravotní pojišťovny posuzují žádosti individuálně a není žádný právní nárok na snížení či prominutí penále. Dlužné pojistné musí být vždy uhrazeno. Neplacení dlužných závazků kvůli nesouhlasu s rozhodnutím zdravotní pojišťovny samozřejmě následně znamená, že zdravotní pojišťovny vymáhají pravomocné pohledávky exekučně.

Jak OSVČ získá přehled o zaplaceném pojistném

Zdroj: Youtube.com/Česká správa sociálního zabezpečení

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ