Kolik zdravotní pojišťovna přispěje vašemu dítěti na letní tábor?

25.04.2025 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU


perex-img Zdroj: Pixabay

Vybíráte mezi letními tábory a přemýšlíte nad jejich úhradou? Většina zdravotních pojišťoven může na pobyt něco málo přispět. Kolik a za jakých podmínek?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Nabídky letních táborů, škol a školek v přírodě a ozdravných pobytů pro děti jsou v plném proudu. Platí se za ně přitom částky v řádech tisíců, hodnoty přesahující 10 000 korun také nejsou výjimkou. S úhradou mohou často pomoci zdravotní pojišťovny. Kolik vám může přispět ta vaše?

Dozvíte se:

RBP přispěje podle toho, zda se dítě s něčím léčí

RBP zdravotní pojišťovna neboli 213 se chlubí, že rodičům přispěje na úhradu pobytů pro děti až 12 500 Kč. Tato částka se skládá z

  • 1000 Kč na školku nebo školu v přírodě,
  • 1500 Kč na letní pobytový nebo příměstský tábor,
  • a 10 000 Kč na ozdravný pobyt u moře.

Příspěvek 10 000 Kč na ozdravný pobyt u moře je však určen pouze dětem, které se prokazatelně léči s respiračním anebo kožním onemocněním. Z takových nemocí můžeme jmenovat třeba lupénku, atopický ekzém, alergii způsobenou inhalačními alergeny nebo opakované záněty dýchacích cest. To navíc platí pro děti od 6 do 15 let. Příspěvek je pak možné čerpat nejen na individuální dovolenou u moře, ale i na ozdravný pobyt na horách.

Co se týče letního pobytového tábora, na ten částku získají děti od 3 let až do ukončení povinné školní docházky. Podmínkou však je, že je tábor organizován školou, popř. sportovní nebo zájmovou organizací v období letních prázdnin a trvá nepřetržitě alespoň 7 dní.

U příměstského sportovního tábora je nutné, aby sportovní aktivity byly většinovou náplní dne. Kromě cyklistických, atletických nebo plaveckých táborů uznává pojišťovna třeba i jezdecký příměstský tábor v případě, že je organizován jezdeckým klubem a je primárně zaměřen na výuku jezdectví, nikoliv jen na péči o koně. Příspěvky na oba tábory lze čerpat až po jejich absolvování.

Čtěte také: Která zdravotní pojišťovna vám v roce 2025 přispěje na psychologa?

ZP Škoda má příspěvek „SPORT Junior“

U Zdravotní pojišťovny Škoda lze příspěvek čerpat v rámci programu „SPORT Junior“, avšak pouze do výše 800 Kč. Využít ho lze kromě sportovních táborů a sportovních kroužků ve škole i na jiné pohybové aktivity, ochranné pomůcky nebo sportovní prohlídky.

„Kromě tohoto příspěvku nabízíme pojištěncům ve věku do 18 let ještě příspěvek do výše 1000 Kč na ozdravný pobyt pro pojištěnce s chronickým onemocněním kůže, dýchacích cest,“ udává Petr Kvapil, tiskový mluvčí ZP Škoda. „Ten lze čerpat v případě, že se jedná o přímořský nebo vysokohorský ozdravný pobyt uskutečněný v roce 2025, přičemž pobyt musí být zabezpečen přes cestovní agenturu nebo cestovní kancelář a realizován na doporučení pediatra nebo specialisty.“

Podobně je pak podle něj koncipován i příspěvek na ozdravný pobyt pro pojištěnce s neurologickým, onkologickým onemocněním nebo obezitou. Ten je určen rovněž pro pojištěnce ve věku do 18 let za předpokladu, že je zabezpečen odborným lékařským dohledem a je realizován na doporučení pediatra nebo specialisty. Pojišťovna přispěje do výše 5000 Kč.

 

VZP dětem na letní tábor nepřispěje

Největší zdravotní pojišťovna dětem nepřispěje na letní tábor, školu v přírodě a ani ozdravný pobyt u moře.

„Co se týče volného času, tak VZP přispívá dětem do jejich plnoletosti 2 000 Kč na pravidelnou pohybovou a zároveň sportovní aktivitu dlouhodobého charakteru organizovanou v kroužcích, spolcích, klubech či domech dětí a mládeže apod.,“ doplňuje Viktorie Plívová, tisková mluvčí pojišťovny. Za sportovní aktivitu lze považovat např. florbal, fotbal, hokej, volejbal, basketbal, ale i bruslení, cyklistiku nebo aerobic.

„Příspěvek lze čerpat i na sportovní prohlídku, úhradu startovného či členství a děti starší 15 let mohou příspěvek využít pro úhradu permanentky třeba do fitness centra,“ uzavírá.

Čtěte také: Čisté zuby, nebo sport? Vyberte si, VZP však výrazně sníží příspěvky

VOZP má vyčleněnou tisícovku

Vojenská zdravotní pojišťovna přispěje na pobytovou akci v zimě nebo v létě 1000 Kč.

„ Zákonný zástupce dítěte může příspěvek použít v průběhu školního roku např. na školu v přírodě, lyžařský kurz nebo jiné sportovní soustředění. V létě pak na tábor v přírodě nebo na příměstský tábor s pohybovým zaměřením,“ sděluje Jan Mates, vedoucí oddělení marketingu VOZP. Klienty odkazuje na pročtení podmínek u sportovních a ozdravných pobytů na webu pojišťovny.

Čtěte také: Spořicí účty v dubnu 2025: kde najdete 4% úrokovou sazbu?

10 000 korun může přispět i OZP

Zdravotní pojišťovna OZP poskytuje příspěvek na letní tábor a školu v přírodě výměnou za kredity nashromážděné v klientské aplikaci VITAKARTA.

„Maximální možná výše tohoto příspěvku činí 10 000 korun, skutečná výše závisí na počtu nastřádaných kreditů. Kredity si mohou např. členové rodiny volně převádět mezi sebou, takže je mohou soustředit na klientském účtu toho žadatele, který je využije nejefektivněji - např. k získání příspěvku na letní tábor,“ vysvětluje František Tlapák, tiskový mluvčí pojišťovny.

Kromě toho dodává, že OZP podporuje ozdravné pobyty dětí do 18 let s chronickými respiračními a dermatologickými chorobami, popř. pro děti s obezitou. Výše příspěvku je stejná. Pobyt však musí doporučit ošetřující lékař pro děti a dorost a navíc jej musí zajistit cestovní kancelář nebo lázeňské zařízení. Nelze jej tedy využít na úhradu individuálního zájezdu.

Čtěte také: Můžete mít podprůměrné příjmy a přitom důchod 23 tisíc? Spočítali jsme, že to jde

ZPMVČR vám dá 500 korun

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR přispívá dětem až 500 Kč na letní sportovně pohybový pobyt konaný v červenci a srpnu 2025. Zařadit sem můžeme skautské tábory, junáky, pionýry a příměstské tábory. Podmínkou je, aby pobyt trval nejméně 5 po sobě jdoucích dní, nocleh přitom není podmínkou.

Sportovní soustředění nebo třeba lyžařský výcvik pojišťovna zaplatí svým klientům až do výše 1500 Kč, trvá-li pobyt nejméně 4 dny. Stejnou částku přispěje i na ozdravný pobyt v přírodě s aktivním pohybem organizovaným školou nebo školkou. Tento pobyt také musí trvat nejméně 4 dny.

Co dělat v případě ztráty nebo poškození průkazu pojištěnce?

Zdroj: Youtube/VZP ČR

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 1 krát

Články ze sekce: MAKRODATA A EU