Daňové přiznání ještě stíháte odevzdat bez pokuty. Na co si dát pozor?

06.05.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Termín pro podání daňového přiznání většině fyzických osob už sice uplynul, ale přesto jej ještě stíháte odevzdat bez pokuty. Jaké nejčastější chyby vás v něm mohou potkat?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Druhý termín pro podání daňového přiznání v elektronické formě uplynul minulý týden. Nicméně ti, co formulář ještě nestihli odevzdat, mají pořád ještě trošku času. 

Dozvíte se:

Mezi chybami vede špatná forma podání

Už několik let mají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) povinnost podat daňové přiznání výhradně elektronickou cestou, pokud jim byla ze zákona zřízena datová schránka. Letos byl termín do 2. května. V listinné podobě mělo být přiznání odevzdáno do 1. dubna.

OSVČ má možnost podat daňové přiznání prostřednictvím datové schránky, nebo online přes portál Finanční správy ČR MOJE Daně. Do tohoto se lze přihlásit údaji k datové schránce, mobilním klíčem eGovernmentu nebo jinou elektronickou identitou včetně té bankovní. Obě varianty zaslání finanční úřad akceptuje.

Přesto Finanční správa upozorňuje, že formulář musí být odeslán ve formátu XML, nikoliv v PDF či jiném.

Čtěte také: Nestíháte podat daňové přiznání? Pokuty nezačnou hrozit hned druhý den

Pozor na uplatňování daňových slev a odečitatelných položek

Další nejčastější chyby se dělají v uplatňování daňových slev. Mějte proto na paměti, že například daňové zvýhodnění na vyživované dítě může využít pouze jeden z rodičů. Stejně tak může pouze jeden poplatník uplatnit u nezdanitelné části základu daně odpočet úroků z hypotéky. Navíc se musí jednat o osobu, která peníze využila na financování bytové potřeby u nemovitosti, které je vlastníkem. Předmětná nemovitost musí být určena k vlastnímu trvalému bydlení, nebo k trvalému bydlení osob blízkých, které vyjmenovává zákon.

Některé daňové slevy jsou od roku 2024 zrušeny. „Rok 2024 znamená pro velkou část poplatníků významnou změnu v uplatňování daňových slev. Za tento rok se poprvé nebudou uplatňovat sleva na studenta, sleva na školkovné a daňový odpočet za členské příspěvky odborům. Kromě toho dochází k výraznému omezení slevy na manželku,“ vysvětluje Barbora Jeníková, daňová poradkyně ze společnosti KODAP.

Sleva na manželku, která nemá za zdaňovací období (kalendářní rok) vlastní rozhodné příjmy přesahující částku 68 000 Kč, činí 24 840 Kč ročně. Dříve ji šlo využít na jakéhokoliv vyživovaného manžela nebo manželku. Od roku 2024 je to možné jen tehdy, pokud druhý z manželů pečuje o dítě do 3 let.

Čtěte také: Firmy si zvykají na nová pravidla DPH. Co se změní v létě?

 

Některé osvobozené příjmy musíte nahlásit

Naprostou většinu příjmů osvobozených od daně nemusíte nijak řešit a ani uvádět do daňového přiznání. Jestliže jste však v roce 2024 obdrželi osvobozený příjem, který byl vyšší než 5 milionů Kč, musíte tuto skutečnost nahlásit finančnímu úřadu. Nejčastěji se jedná o osvobozené dary, dědictví, příjmy z prodeje nemovitých věcí, cenné papíry a podíly na obchodních společnostech. 

Příjem danit nebudete. V oznámení správci daně však musíte uvést okolnosti nabytí, datum, kdy příjem vznikl, částku (i odhadovanou) a svůj podpis. Lhůta pro oznámení se pak nijak neliší od lhůty pro podání daňového přiznání.

Čtěte také: Vyhráli jste loni v loterii nebo hazardu? Možná budete muset danit

Mezi chyby patří i nedodání příloh

Časté chyby při elektronickém podání daňového přiznání souvisejí také s nepřiložením všech povinných příloh, neuvedením všech zdanitelných příjmů (např. z pronájmu, prodeje cenných papírů, příležitostných činností) nebo s chybami v rodných číslech vyživovaných dětí.

Čtěte také: Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

Co dělat, když daňové přiznání nestihnete podat ani v tolerované lhůtě?

Pokud víte, že daňové přiznání nestíháte podat v zákonném termínu, je možné požádat správce daně o odložení lhůty. K tomu je však potřeba mít příjmy ze zahraničí nebo vážné důvody, které podání v termínu znemožnily. Navíc je vhodné podat žádost alespoň v malém v předstihu. V naprosté většině případů pak správce daně odklad schválí.

Termín si legálně odložíte také tím, že zpracování přiznání svěříte daňovému poradci nebo advokátovi. Pak je možné daně odevzdávat až do 1. července.

Čtěte také: Dohody do limitu, ale i dary. Deset příjmů, které mohou mít předčasní důchodci

Přiznání už mám podané, ale s chybou. Co dělat?

Pokud v daňovém přiznání finanční úřad zjistí chybu, vyzve vás k součinnosti a nápravě. Méně nepříjemné to bude, pokud si chybu uvědomíte dříve, než ji najde správce daně.

Jestliže na chybu přijdete ještě do řádného termínu podání, formulář zpracujete znovu a zaškrtnete poličko „opravné“. Pokud to však zjistíte už po termínu, namísto opravného přiznání podáte dodatečné.

Pro zpracování daňového přiznání můžete využít naše inteligentní daňové formuláře

Zdroj: Youtube/Podnikatel.cz

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ