Úřad práce rozdělí nezaměstnané na rizikové a nerizikové. O diskriminaci prý nepůjde

21.05.2025 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Shutterstock

Uchazeči o zaměstnání na Úřadu práce budou nově rozdělovaní do skupin podle míry rizikovosti. Co to znamená a kdo bude vyhodnocen jako rizikový?

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Úřad práce sám vyhodnotí rizikovost a nerizikovost člověka v evidenci a podle toho ho přiřadí do jedné ze dvou skupin. Obě skupiny pak budou mít odlišný přístup. První skupina údajně nebude zatěžována zbytečnou administrativou a svou pozornost úřad spíše přenese na skupinu druhou, čili na rizikové osoby.

Dozvíte se:

Uchazeči o zaměstnání budou rizikoví a nerizikoví

Podle Olgy Hyklové, majitelky a výkonné ředitelky personální agentury Advantage Consulting, takové rozdělení vychází z prognostického modelu, který bere v úvahu různé okolnosti a šance uchazečů v oblasti hledání zaměstnání.

Uchazeči v nerizikové skupině mají po dobu prvních pěti měsíců nezaměstnanosti více volnosti a mohou si hledat práci sami, bez nutnosti intenzivnější podpory úřadu. Naopak u rizikových uchazečů je od začátku potřeba větší péče, takže se jim nabízí častější poradenství, rekvalifikace nebo vyšší počet pohovorů,“ vysvětluje Hyklová. Podle ní není cílem "lynčovat" rizikovou skupinu, ale zajistit každému uchazeči podporu podle konkrétní situace a efektivněji využít kapacity úřadu.

Čtěte také: Podpora v nezaměstnanosti se významně zvýší i pro lidi, kteří nepracovali

 

Kdo bude podle Úřadu práce rizikový?

Jako rizikoví by měli být vedeni ti uchazeči o zaměstnání, kteří mají dlouhodobě problém najít si práci. Patřit sem budou především osoby starší 50 let, s nízkou kvalifikací nebo ty, které nechtějí anebo nemohou nastoupit na plný úvazek. Mezi těmi se pravděpodobně budou nacházet rodiče malých dětí, ale třeba i osoby zdravotně postižené anebo invalidní, kterým jejich zdravotní stav snižuje práceschopnost.

"Při zprostředkování zaměstnání věnujeme i podle zákona zvýšenou péči uchazečům o zaměstnání, kteří ji pro svůj zdravotní stav, věk, péči o dítě nebo z jiných vážných důvodů potřebují. Pracovníci na pobočkách přistupují k uchazečům individuálně, přičemž komplexně posuzují jejich schopnosti a možnosti uplatnění na trhu práce, a to zejména ve vztahu k jejich kvalifikaci, dosavadní délce doby zaměstnání, dovednostem, motivaci a výsledkům vyplývajícím z poskytnutého poradenství, ale také z pohledu lokality, kde pobývají. Přirozeně je potřeba se věnovat těmto skupinám více intenzivně než ostatním, kteří si dokáží velmi rychle najít nové zaměstnání sami a na Úřadu práce jsou evidovaní jen přechodnou dobu, nebo těm, kteří s poradci nespolupracují a nechtějí svou situaci změnit," vysvětluje tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Pavlíková.

Nerizikové by pak naopak měly být ty osoby, které jsou dostatečně vzdělané, mají praxi v oboru, dobrou kvalifikaci a následkem toho nejsou ohroženy dlouhodobou nezaměstnaností. Právě délka nezaměstnanosti však pravděpodobně nebude jediným kritériem, ke kterému bude úřad přihlížet. Velkým ukazatelem by měl být i region. Některé kraje, např. Moravskoslezský nebo Ústecký, se daleko více potýkají s problémem nezaměstnanosti a je tak možné, že v těchto regionech bude v poměru k ostatním rizikových uchazečů více než jinde.

"Osoby se specifickými potřebami, které se zařazují do prvního stupně profilace osob na trhu práce, jsou například fyzické osoby, které například pečují o dítě mladší než 10 let nebo o další fyzickou osobu považující se za osobu závislou na její pomoci. Do této kategorie spadají také například osoby s nízkým vzděláváním, osoby nad 55 let věku nebo osoby evidované delší dobu jako uchazeči o zaměstnání. Zaměřujeme se také na osoby, které mají zdravotní postižení, na lidi v evidenci déle než dva roky, osoby v exekuci, bez přístřeší, po výkonu trestu a další specifické případy, které spadají do skupiny osob, které potřebují zvýšenou péči," doplňuje Pavlíková.

Čtěte také: Evidenci na Úřadu práce i podporu v nezaměstnanosti vyřídíte snadno z domova. Jak na to?

Jak podat žádost o podporu v nezaměstnanosti online

Zdroj: Youtube/Úřad práce

Úřad práce chystá čistku. Bude promazávat

Mimo rozdělení uchazečů o zaměstnání do skupin Úřad práce ČR aktuálně také pracuje i na pročišťování databáze a na přehodnocení tzv. neobsaditelných pozic, které jsou zastaralé a už neexistují, nicméně i přesto zůstaly v systému. Následkem toho pak dochází k umělému zvyšování nezaměstnanosti ve statistikách. 

Podle zatím posledních čísel nezaměstnanost v Česku v dubnu činila 4,3 procenta a byla na stejné úrovni jako v březnu. Meziročně se zvýšila o 0,6 procentního bodu a pozoruhodné je, že ji tentokrát nesnížil začátek sezonních prací, který na jaře zpravidla pomáhá k poklesu míry nezaměstnanosti. Nezaměstnanost 4,3 procenta tak znamenala nejvyšší dubnovou hodnotu od roku 2017.

Čtěte také: Kolik si můžete přivydělat v roce 2025, pokud jste v evidenci Úřadu práce?

Zdroj: Advantage Consulting, ČSÚ, ÚP

Autor článku

Lucie Mečířová

Lucie Mečířová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: Spotřebitel