Zjednodušení, nebo komplikace? Spor o zrušení srážkové daně pokračuje

16.05.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Depositphotos

Plánované zrušení srážkové daně může zkomplikovat přivýdělky studentů, důchodců i maminek na mateřské. Opozice varuje, že namísto zjednodušení hrozí vyšší daně a více papírování.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Na květnové schůzi sněmovního výboru pro sociální politiku, která se konala 14. května, získal návrh na zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele podporu. Zásadní změnou je však také plánované zrušení srážkové daně u příjmů ze závislé činnosti, které vyvolalo ostrou debatu mezi koalicí a opozicí. Zatímco vláda slibuje jednodušší daňový systém, kritici varují před vyšší administrativou a znevýhodněním nízkopříjmových pracovníků.

Jedno elektronické hlášení nahradí cca 25 současných formulářů

Jednotné hlášení zaměstnavatele by mělo snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů tím, že nahradí asi 25 formulářů pouze jedním elektronickým hlášením. Současně ulehčí i zaměstnancům, jak tvrdí ministr financí Zbyněk Stanjura. Nově by totiž zaměstnanci měli méně práce s vyplněním daňového přiznání, jelikož pro ně budou údaje předvyplněné ze strany Finanční správy. Více o novele se můžete dozvědět v našem předchozím článku.

Zruší se také srážková daň?

Součástí návrhu zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele je také návrh na zrušení srážkové daně u příjmů ze závislé činnosti. Zaměstnanci díky možnosti využití srážkové daně ve výši 15 % nemusejí tento příjem uvádět do daňového přiznání. V případě, že by došlo ke zrušení srážkové daně, byla by z příjmů odváděná daň zálohová, se kterou se pojí také povinnost daňové přiznání podat.

Tip: Konec srážkové daně? Statisíce poplatníků by musely podávat daňové přiznání

Ke zrušení srážkové daně měla výhrady například Alena Schillerová (ANO). „Řeknu vám, že když jsem tento paragraf v zákoně objevila, byla jsem jako celoživotní daňařka doslova v šoku, a nebyla jsem zdaleka sama. Ozvali se i přední nezávislí odborníci na daně v České republice. Srážková daň u brigád a přivýdělků je totiž velmi oblíbený a efektivní daňový institut. Často ji pro její jednoduchost využívají lidé, kteří si chtějí přivydělat pár stovek nebo tisícovek, třeba důchodci, maminky na mateřské, studenti nebo kdokoliv, kdo má práci a k tomu brigádu. Funguje to jednoduše: když si někdo přivydělá do 10 000 korun měsíčně na dohodu, zaměstnavatel mu rovnou strhne 15procentní daň a tím je všechno vyřízeno,” uvedla během prvního čtení novely zákona poslankyně Alena Schillerová (ANO), která je zároveň autorkou pozměňovacího návrhu, který navrhuje zachovat dosavadní úpravu možnosti zdaňování malých příjmů srážkovou daní podle stávající právní úpravy.

 

Se zrušením srážkové daně nesouhlasí ani další opoziční poslanec, Igor Hendrych (ANO). Podle něj by to zbytečně navýšilo administrativu, kterou má jednotné hlášení snižovat. „Já mám takovou svoji hypotézu, že je tam takový nenápadný záměr, jak v podstatě zase zvýšit daně,” uvedl Hendrych. Poplatníci, kteří mají například hlavní pracovní poměr a k tomu ještě brigádu na DPP, nemusejí srážkovou daň uvádět do daňového přiznání. Pokud by příjmy uvádět museli, tak by podle Hendrycha zaplatili na dani více. Základní sazba daně z příjmů placené zálohově činí ovšem 15 %, stejně jako srážková daň. Vyšší zdanění by hrozilo leda při překročení celkové hranice ročních zdanitelných ve výši 1 676 052 Kč (pro rok 2025), kdy se z částky nad tuto sumu uplatňuje 23% sazba daně z příjmu. To se ovšem týká jen velmi nadprůměrně placených zaměstnanců. 

Ministr financí Stanjura však argumentuje tím, že nemá jít o novou povinnost pracujících, jelikož do účinnosti zákona by měla Finanční správa vybudovat systém, který podá daňové přiznání za brigádníka sám. Opozice však jeho slibům nevěří, a to i z důvodu, že stále ponese odpovědnost za správnost podaného přiznání sám poplatník a nikoliv Finanční správa.

Zástupce z Ministerstva financí Stanislav Kouba na sociálním výboru na dotaz vysvětlil motivaci pro zrušení srážkové daně. „Potom zavedení jednotného hlášení zaměstnavatele je už spojování příjmů o něčem jiném, není to vyloženě o podávání daňového přiznání. To daňové přiznání bude vypadat tak, že tam budou mít všechny údaje předvyplněné, takže to nebude srovnatelné s tím, co bylo," uvedl ke zrušení srážkové daně Kouba.

Hlavní motivací je podle něj zpřehlednit a zjednodušit zdaňovací systém tím, že by existoval pouze jeden. „Pro nás je lepší varianta, že budeme pracovat už jenom se zálohovou daní pro celou správu daně z příjmů ze závislé činnosti, než abychom měli systém dvojkolejně," obhajoval zrušení srážkové daně Kouba.

Tip: Zdanění nízkých a vysokých mezd se ve světě výrazně liší. Jak si vede ČR?

Pozměňovací návrh na zanechání srážkové daně u výboru neprošel

Výbor pro sociální politiku doporučil návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatelů schválit. Pro zachování srážkové daně hlasovalo 5 poslanců a 8 koaličních se zdrželo, pozměňovací návrh tak nebyl přijat. Nyní se bude čekat na pozměňovací návrhy Ministerstva financí, které by ještě mohly osud srážkové daně změnit. O návrhu zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele bude Poslanecká sněmovna hlasovat ve 2. čtení. Účinnost návrhu zákona je navrhována od 1. ledna 2026.

Kalkulačka pro výpočet čistého příjmu

 

Čtěte také:

Prostitutky nemusí své příjmy danit, určil přelomový rozsudek

Udělali jste chybu v daňovém přiznání? Poradíme, co udělat

Nechcete platit sociální pojištění? Tady jsou ideální příjmy, ale pozor na důchod

Štítky:

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: DANĚ