Hrubý domácí produkt (HDP) slouží jako měřítko ekonomické výkonnosti jednotlivých zemí. HDP se definuje jako hodnota veškerého vyprodukovaného zboží a služeb. Níže v textu uvádíme hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele v paritě kupní síly a vyjádřený v procentech, kdy hrubý domácí produkt celé Evropské unie se počítá jako 100 %. Tímto způsobem porovnává Eurostat ekonomickou výkonnost jednotlivých členských zemí Evropské unie.
- Porovnání v paritě kupní síly
- Rozdíly mezi zeměmi EU jsou značné
- Proč jsou Lucembursku a Irsko premianty?
- Jak stojí jednotlivé členské země?
- Rozdíly se během let snižují
Porovnání v paritě kupní síly
Hrubý domácí produkt v paritě kupní síly na jednoho obyvatele porovnává poměrně přesně výkonnost ekonomiky členských zemí EU, protože zohledňuje nejenom velikost národní ekonomiky, ale i rozdílnou cenovou úroveň zboží a služeb. Při porovnání HDP v nominální hodnotě za celou ekonomiku hrají prim samozřejmě největší evropské ekonomiky Německa a Francie.
Čtěte také: V pěti zemích EU je minimální hodinová mzda přes 12 eur. Jak si stojí Česko?
Rozdíly mezi zeměmi EU jsou značné
Přestože jsou všechny členské země Evropské unie při mezinárodním srovnání výkonné a vyspělé, tak jsou mezi nimi významné ekonomické rozdíly. V roce 2024 se hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly (PPS) pohyboval od 66 % průměru EU v Bulharsku až po 241 % průměru EU v Lucembursku.
Proč jsou Lucembursku a Irsko premianty?
Deset členských zemí Evropské unie, které představují přibližně třetinu obyvatel EU, mělo za rok 2024 HDP na obyvatele v paritě kupní síly vyšší než činil průměr za celou EU. S výrazným náskokem bylo první Lucembursku (141 % nad průměrem EU) a druhé Irsko (111 % nad průměrem EU).
Jedním z důvodu výrazného náskoku Lucemburska je podle Eurostatu i vysoký podíl přeshraničních pracovníků na celkové zaměstnanosti v zemi a přestože se tito pracovníci podílejí na celkovém HDP, tak se nezohledňují do celkového počtu populace, což pozitivně ovlivňuje výsledek HDP na obyvatele v paritě kupní síly. V Irsku celkové HDP v paritě kupní síly na obyvatele dle Eurostatu pozitivně ovlivňuje přítomnost velkých nadnárodních společností v zemi, které jsou držitelem duševního vlastnictví, velká část příjmů se však vrací vlastníkům těchto společností do zahraničí.
Tip: V těchto zemích OECD rostly od roku 2015 mzdy nejrychleji. Patří mezi ně i Česko?
Jak stojí jednotlivé členské země?
Podle HDP v paritě kupní síly na jednoho obyvatele, kdy průměr za celou Evropskou unii činí 100 %, si můžeme jednotlivé členské země rozdělit do pěti skupin.
- V první skupině jsou pouze dvě země, a sice Lucembursku (241 % průměru EU) a Irsko (211 % průměru EU).
- Do druhé skupiny můžeme zařadit Nizozemí (135 % průměru EU), Dánsko (128 % průměru EU), Belgii (117 % průměru EU), Německo (115 % průměru EU), Rakousko (115 % průměru EU), Švédsko (114 % průměru EU), Maltu (109 % průměru EU) a Finsko (103 % průměru EU).
- Ve třetí skupině najdeme Francii (99 % průměru EU), Itálii (98 % průměru EU), Kypr (95 % průměru EU), Španělsko (92 % průměru EU), Česko (91 % průměru EU) a Slovinsko (91 % průměru EU).
- Do čtvrté skupiny můžeme zařadit Litvu (87 % průměru EU), Portugalsko (82 % průměru EU), Estonsko (79 % průměru EU), Polsko (79 % průměru EU), Rumunsko (79 % průměru EU), Maďarsko (77 % průměru EU), Chorvatsko (77 % průměru EU) a Slovensko (75 % průměru EU).
- V páté skupině jsou Lotyšsko (71 % průměru EU), Řecko (70 % průměru EU) a Bulharsko (66 % průměru EU)
Čtěte také: Máslo a vejce jsou dražší než v letech s dvoucifernou inflací, cukr už zlevnil
Rozdíly se během let snižují
I když je HDP na jednoho obyvatele v paritě kupní síly v západoevropských zemích stále značně vyšší než ve východoevropských zemích, tak během let se tento rozdíl snižuje. Např. za rok 2008 dosahovalo HDP na jednoho obyvatele v paritě kupní síly v Bulharsku 41 % průměru EU, v Rumunsku 47 % průměru EU, v Polsku 56 % průměru EU, v Lotyšsku 57 % průměru EU, v Litvě 62 % průměru HDP, v Maďarsku 64 % průměru HDP, v Estonsku 67 % průměru EU, na Slovensku 72 % průměru EU a v Česku 80 % průměru EU. Údaje za rok 2024 jsou u všech těchto uvedených zemí vyšší.
Pramen: Eurostat: News articles from 27 March 2025 – „PPPs for GDP per capita in 2024“