Rentiéři ušetří na sociálním pojištění. Ve stáří se pak ovšem nesmí divit

21.07.2025 | , Finance.cz
DANĚ


perex-img Zdroj: Shutterstock

Osoby bez zdanitelných příjmů jsou pro účely zdravotního pojištění samoplátci a musí každý měsíc zasílat své zdravotní pojišťovně peníze, a to bez ohledu na svou skutečnou příjmovou a majetkovou situaci. Sociální pojištění však OBZP platit nemusí, ovšem v takovém případě mohou mít důchodové problémy.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Pro účely placení zdravotního pojištění jsou osobami bez zdanitelných příjmů pojištěnci, kteří nejsou OSVČ, zaměstnancem ani státním pojištěncem. Kdo je osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP), ten nesplňuje zákonné podmínky pro zařazení do žádné jiné kategorie pojištěnců. V praxi jsou OBZP např. nezaměstnaní občané bez evidence na Úřadu práce, lidé pouze s pasivním příjmy, studenti starší 26 let, lidé v domácnosti nesplňující podmínku péče o dítě do sedmi let nebo o dvě děti do 15 let.

OBZP si platí zdravotní pojištění sami

Zdravotní pojištění je povinnou daní. Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát. OBZP musí platit zdravotní pojištění měsíčně ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Vzhledem k významnému růstu minimální mzdy v minulých letech stoupala platba zdravotního pojištění pro OBZP. V přiložené tabulce máme uvedenu měsíční částku, kterou v příslušných letech musely OBZP platit své zdravotní pojišťovně.

Tip: Minimální mzda dál poroste. Zvyšovat se ale bude podle jiných pravidel

Rok

Minimální mzda

Měsíční platba OBZP

2025

20 800 Kč

2 808 Kč

2024

18 900 Kč

2 552 Kč

2023

17 300 Kč

2 336 Kč

2022

16 200 Kč

2 187 Kč

2021

15 200 Kč

2 052 Kč

2020

14 600 Kč

1 971 Kč

2019

13 350 Kč

1 803 Kč

2018

12 200 Kč

1 647 Kč

Splatnost pojistného je do osmi dní

Měsíční platbu na zdravotním pojištění musí OBZP zasílat na účet své zdravotní pojišťovny do osmého dne následujícího měsíce. Měsíční platba je konečná, nemůže vzniknout přeplatek na zdravotním pojištění za období vedení v registru pojištěnců jako OBZP. Všechny OBZP platí na zdravotním pojištění stejnou částku. Netestují se skutečné příjmy a ani majetková situace. Rovněž nehraje roli ani rodinná situace.

Změnou zdravotní pojišťovny nemohou OBZP ušetřit na zdravotním pojištění, měsíční platba je u všech pojišťoven stejně vysoká. Pokud není zdravotní pojištění placeno řádně a včas, tak je předepsáno penále. Dlužné pojistné i dlužné penále následně všechny zdravotní pojišťovny velmi pečlivě vymáhají.

 

Rozhodné skutečnosti musí trvat celý měsíc

Povinnost platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů vzniká, pokud taková evidence trvala po celý kalendářní měsíc. Kdo je např. po část měsíce zaměstnancem a po část měsíce osobou bez zdanitelných příjmů, ten má povinnosti ohledně zdravotního pojištění za daný měsíc vyřešeny odvodem zdravotního pojištění ze zaměstnání.

Čtěte také: Kdo patří mezi osoby bez zdanitelných příjmů a jak vyřešit zdravotní pojištění

Kdy platit sociální pojištění?

Zatímco platba zdravotního pojištění je pro OBZP povinná, tak sociálního pojištění nikoliv. Nevyřešené období má však negativní vliv na budoucí důchodové nároky. V lepším případě je získána nižší doba pojištění a dojde k „rozmělnění“ osobního vyměřovacího základu, což bude mít za následek nižší státní důchod.

V horším případě nebude dokonce splněna podmínka minimální doby pojištění pro přiznání invalidního nebo starobního důchodu. Nárok na řádný starobní důchod vzniká v případě, že je získána doba pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Do předčasného důchodu je možné odejít při získání doby pojištění alespoň v rozsahu 40 let. I žadatelé o invalidní důchod musí získat minimální dobu pojištění, která se liší podle věku.

Spočítejte si svůj starobní důchod pro rok 2025 v naší kalkulačce

 

Dobrovolné důchodové pojištění

Zejména OBZP s vyššími příjmy, např. z pasivních příjmů z kapitálového majetku a z nájmu, které nezakládají účast na sociálním pojištění, si hradí dobrovolné důchodové pojištění. Přihlášením k dobrovolnému důchodovému pojištění nedochází k mezeře v pojištění a v budoucnu není problém se získáním potřebné doby pojištění pro přiznání důchodu. Minimální částka dobrovolného důchodového pojištění však odpovídá nízkému příjmu, což se pochopitelně odráží na samotném budoucím výpočtu státního důchodu.

Jak žádat o starobní důchod online? 

Zdroj: Youtube.com/Česká správa sociálního zabezpečení

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: DANĚ