V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Čím vyšší stupeň invalidity, tím vyšší měsíční částka invalidního důchodu. O přiznaném stupni invalidity rozhoduje posudkový lékař, který se řídí legislativou upravující hodnocení zdravotního stavu.
Ke konci roku 2024 pobíralo invalidní důchod 415 623 občanů, z toho invalidní důchod prvního stupně 180 812 lidí, invalidní důchod druhého stupně 79 864 lidí a invalidní důchod třetího stupně 154 947 lidí.
- Co ovlivňuje částku invalidního důchodu?
- Není podána žádost o invalidní důchod
- Nedostatečné zdravotní problémy
- Nesplnění podmínky minimální doby pojištění
- Pobírání starobního důchodu
- Odebrání stupně invalidity
Co ovlivňuje částku invalidního důchodu?
Měsíční částka invalidního důchodu závisí nejenom na stupni invalidity, ale i na výši rozhodných příjmů před přiznáním invalidity a získané době pojištění (včetně dopojištěné doby pojištění). Průběh pojištění a přiznaný stupeň invalidity však ovlivňuje pouze částku procentní výměry invalidního důchodu, základní výměru důchodu mají všichni invalidní důchodci stejně vysokou a v roce 2025 činí 4 660 Kč, stejně jako u ostatních státem vyplácených důchodů. Podívejme se na vybrané příklady, kdy invalidní důchod nenáleží.
Čtěte také: Invalidní důchody prvního stupně se liší poměrně málo. Kdo prodělá nejvíc?
Není podána žádost o invalidní důchod
Někteří občané mají relativně velké zdravotní problémy, ale o invalidní důchod si nezažádají. Bohužel v takových případech nelze dostávat invalidní důchod na účet. Podání žádosti o invalidní důchod je individuální záležitostí a za nikoho nemůže invalidní důchod vyřídit přímo ošetřující lékař nebo zaměstnavatel.
Spočítejte si invalidní důchod v naší kalkulačce
Nedostatečné zdravotní problémy
Pro přiznání invalidity prvního stupně musí pracovní schopnost poklesnout o 35 % až 49 %, pro přiznání invalidity druhého stupně o 50 % až 69 % a pro přiznání invalidity třetího stupně o 70 % a více. Někteří občané mají sice zdravotní problémy, ale jsou nedostačující pro přiznání alespoň invalidity prvního stupně a nemohou tak pobírat invalidní důchod na účet.
Tip: Zvýšení příspěvku na péči neprošlo, ale naděje ještě nezhasla
Nesplnění podmínky minimální doby pojištění
I závažné zdravotní problémy nejsou důvodem pro pobírání invalidního důchodu na účet, jestliže není získána alespoň minimální doba pojištění, která se liší podle věku. V přiložené tabulce níže máme uvedenou podmínku minimální doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu v závislosti na věku žadatele o invalidní důchod. Potřebná minimální doba pojištění je stejně vysoká pro všechny stupně invalidního důchodu. Občané starší 38 let splní podmínku minimální doby pojištění, i když získají dobu pojištění alespoň v rozsahu deseti let v posledních dvaceti letech.
Věk |
Doba pojištění |
do 20 let |
Méně než rok |
od 20 let do 22 let |
1 rok |
od 22 let do 24 let |
2 roky |
od 24 let do 26 let |
3 roky |
od 26 let do 28 let |
4 roky |
nad 28 let |
5 let |
Pobírání starobního důchodu
Občané pobírající řádný nebo předčasný důchod nemohou k tomu dostávat na účet invalidní důchod, a to ani při závažnějších zdravotních problémech. Souběh starobního důchodu a invalidního důchodu není možný. Lidé dlouhodobě pobírající invalidní důchod přiznáním starobního důchodu přestanou již invalidní důchod pobírat. Finančně si však invalidní důchodci odchodem do starobního důchodu nemohou pohoršit. Většinou je však vlastní starobní důchod vyšší než předchozí invalidní důchod, takže se odchodem do starobního důchodu finanční situace zlepší.
Čtěte také: Jaké příjmy musíte mít na průměrný důchod? A mohou na něj dosáhnout i předčasní důchodci?
Odebrání stupně invalidity
Během let pobírání invalidního důchodu se může zdravotní stav zhoršit i zlepšit. Změna přiznaného stupně invalidity pochopitelně ovlivňuje i měsíční částku invalidního důchodu. Invalidní důchod se může zvýšit i snížit. Dokonce může být invalidita zcela odebrána a tím se přestane invalidní důchod pobírat.