Klamavé lázeňské oplatky: karlovarské či luhačovické? Zákazníci se nechali mást obaly, rozhodl soud

11.07.2025 | , Finance.cz
Spotřebitel


perex-img Zdroj: Shutterstock

Spor o to, jak mohou vypadat obaly slavných lázeňských oplatek, skončil až u Nejvyššího správního soudu. Ten potvrdil, že i když název výrobku může být odlišný, vizuální stránka obalu nesmí zákazníky klamat.

sluchatka

Poslechněte si článek v audio verzi

00:00 / 00:00

Tento článek pro vás načetl robotický hlas. Jestliže v něm najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Každý, kdo někdy zavítal do Karlových Varů, si zřejmě domů přivezl tradiční Karlovarské oplatky. Právě kolem těchto známých lázeňských sladkostí se však roztočil právní kolotoč, který nakonec musel vyřešit až Nejvyšší správní soud. 

Klamavé lázeňské oplatky: proč došlo k soudu?

Firma z Luhačovic prodávala oplatky pod názvy „Královské oplatky“ a „Lázeňské oplatky“. Na první pohled by se zdálo, že to je v pořádku – přece nikde není napsáno „Karlovarské oplatky“, a tedy k žádné záměně nemůže dojít. Jenže na obalech těchto oplatek byly obrázky karlovarských kolonád, pramenů i texty o slavném lázeňském městě.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rozhodla, že tyto obaly mohou klamat zákazníky, protože lidé si mohou myslet, že jde o pravé Karlovarské oplatky s chráněným zeměpisným označením. Firma se bránila a tvrdila, že lidé nejsou tak lehce oklamatelní – že je to jen nevinná vizuální podobnost.

Spor se nakonec táhl několik let a prošel několika soudními instancemi. A právě na jejich rozhodnutí se teď podíváme blíže.

Městský soud: Slova „Královské oplatky“ nejsou zaměnitelná s „Karlovarskými“

První důležitý verdikt v případu vynesl Městský soud v Praze v roce 2016. Ten dal tehdy firmě z Luhačovic za pravdu a zrušil původní rozhodnutí SZPI.

Městský soud konstatoval, že označení „Královské oplatky“ není zaměnitelné s názvem „Karlovarské oplatky“ - samotná slova „Královské“ a „Karlovarské“ jsou dostatečně odlišná, a zákazníka by neměla zmást.

Tehdy se ještě příliš neřešil vzhled obalu – tedy obrázky kolonád, názvy pramenů a další vizuální prvky, které mohou v zákazníkovi vyvolat dojem, že oplatky opravdu pocházejí z Karlových Varů.

Tento rozsudek měl pro firmu pozitivní dopad, ale spor tím neskončil.

Tip: Péče o psa po rozchodu může být upravena soudně, potvrdil Ústavní soud

Krajský soud: Nejde jen o slova. Obal jako celek klame zákazníky a porušuje pravidla

Později se případ dostal ke Krajskému soudu v Plzni, a ten už byl mnohem přísnější.

Krajský soud v roce 2020 rozhodl, že nestačí zkoumat jen samotná slova na obalu. Je potřeba podívat se na celý výrobek jako na celek – tedy jak vypadá, co na něm je zobrazeno, jaké informace poskytuje. Právě tento celkový dojem podle soudu rozhoduje o tom, jestli si zákazník může výrobek zaměnit s jiným chráněným produktem.

Krajský soud také vytkl inspekci, že dříve jasně nevysvětlila, co přesně na obalech vadí. Ale v novějších rozhodnutích to už SZPI napravila a jasně popsala, proč konkrétní vzhled oplatek může vést ke klamání spotřebitele.

Krajský soud tak potvrdil, že když firma prodává oplatky, které nesplňují podmínky pro „Karlovarské oplatky“ (nejsou vyráběny v Karlových Varech, bez použití vřídelní vody), neměla by je propagovat pomocí obrázků, názvů pramenů nebo jiných symbolů, které lidi k této chybné domněnce navedou.

Tip: Úspěch s první hromadnou žalobou: Soud přiznal nárok na 1,6 mil. Kč. Jak vám může hromadné řízení pomoci?

 

Nejvyšší soud potvrdil: obal nesmí klamat o původu oplatek

Celý spor pak skončil u Nejvyššího správního soudu. Ten už rozhodl definitivně. Firma z Luhačovic musí změnit obaly, které vyvolávají dojem, že se jedná o pravé Karlovarské oplatky. Není přitom důležité, jestli je na obalu přesně napsán název nebo jen obrázky – důležitý je celkový dojem, který výrobek zanechává.

Soud zároveň zdůraznil, že firma nemohla spoléhat na to, že jiné podobné obaly jiných výrobců nejsou postihovány. Každý případ je samostatný a správní úřady mají právo zakročit, i když někde jinde zatím nezasáhly.

Také potvrdil, že registrace ochranné známky u Evropského úřadu duševního vlastnictví firmu nijak nechrání před povinností respektovat pravidla chráněného zeměpisného označení.


Čtěte také:

Štítky:

Autor článku

Veronika Němcová

Veronika Němcová  

Redaktorka Finance.cz


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 5
Hlasováno: 2 krát

Články ze sekce: Spotřebitel