Příjmy z cestovního ruchu vzrostly o 3,5 procenta, přijelo 6,5 milionu turistů

14.03.2006 | , MMR
Tiskové zprávy


Rozhovor s ministrem pro místní rozvoj Radko Martínkem

1) Kolik turistů míří do České republiky?

Počet turistů mířících do Česka vykazuje vzestupný trend. Podle odhadů naší agentury CzechTourism navštívilo loni Českou republiku 6,4 milionu zahraničních turistů, což je o šest procent více než v roce 2004. Nejpočetnější skupiny turistů přijížděly z Německa, Velké Británie, Itálie, USA a Nizozemí. Podle světové organizace cestovního ruchu UNWTO byl rok 2005 z hlediska mezinárodního cestovního ruchu a mezinárodních turistických příjezdů rokem rekordním i přesto, že docházelo k takovým negativním jevům, jako byly přírodní katastrofy, teroristické útoky, epidemie či nárůst cen ropy.

2) Naopak, kolik Čechů míří do zahraničí?

Češi uskutečnili za 1. - 3. čtvrtletí 2005 celkem 8 963,2 tis. pěti a vícedenních dovolenkových cest. Domácí cestovní ruch představoval 4 918,4 tis. cest., tedy více než polovinu všech delších cest uskutečněných českými turisty.  Zbytek, tj. 4 044,8 tis. tvoří  cesty českých turistů do zahraničí. K oblíbeným zahraničním destinacím patří Chorvatsko,  Slovensko, Řecko, Itálie a Rakousko. Hlavním důvodem cestování jsou rekreace a sportovní aktivity. 

3) Kolik zde turisté nechali peněz a kolika % se podílí cestovní ruch na HDP?

Ve srovnání s rokem 2004 vzrostly devizové příjmy z cestovního ruchu České republiky v roce 2005 o 3,5 % na hodnotu 110,9 mld. Kč. To znamená, že v České republice utrácejí stále více. Ještě nedávno hovořili experti "jen" o 109 miliardách. Od roku 2002, kdy devizové příjmy dosáhly 96,3 mld. Kč, se jedná o nejvyšší sumu za poslední 4 roky. V roce 2004 představoval podíl zahraničního cestovního ruchu na HDP 3,9 %, v roce 2005 odhadujeme podíl 3,8 %.

4) Co nejvíce zahraniční turisté vyhledávají v České republice? Jsou to kromě Prahy i další regiony, které?

Statistiky za 1.-3. čtvrtletí 2005 z pohledu zahraničních turistů v jednotlivých krajích České republiky ukazují, že nejnavštěvovanějším krajem je tradičně Praha, kde jsou hlavním cílem historické památky. Druhým nejnavštěvovanějším krajem je Karlovarský kraj, který je hlavní lázeňskou destinací Rusů. Následuje kraj Jihomoravský, který je vyhledáván pro aktivní dovolenou a dovolenou spojenou s gurmánskými zážitky.

5) Rostou požadavky zahraničních hostů? Jsou nějaké stížnosti?

Obecně se nedá se říci, že by požadavky tradičních zahraničních turistů rostly, můžeme však konstatovat, že roste kvalita poskytovaných služeb. Na druhé straně k nám však přijíždí stále více klientely ze vzdálenějších zemí, například japonští turisté, která vyžaduje luxus a vysoce kvalitní služby. Co se týče stížností, tak ty se vztahují především na klamavé směnárny, revizory v MHD, nedostatečné informace v MHD, taxi služby apod.
 
6) Kde všude byla Česká republika loni prezentována jako místo pro návštěvu turistů?

Ministerstvo pro místní rozvoj prezentuje Českou republiku prostřednictvím agentury CzechTourism  na obecných mezinárodních veletrzích cestovního ruchu po celém světě a zároveň na specializovaných akcích, které se zabývají kongresovou a incentivní turistikou. Za minulý rok a na rok letošní je v plánu celkem 66 akcí podobného druhu. V roce 2006 se zúčastníme 34 obecných veletrhů cestovního ruchu. K tomu nutno připočítat lázeňské prezentace a workshopy. Prezentujeme Českou republiku i prostřednictvím specializovaných kampaní. Například v minulém roce proběhla kampaň v Polsku, jejímž cílem bylo zastavit klesající trend v návštěvnosti České republiky polskými turisty a hlavně upoutat jejich pozornost při dovolenkových cestách na jih ke Středozemnímu moři. Oproti roku 2004 jsme zaznamenali 3% nárůst polských turistů. Jako velmi důležitou a prestižní prezentaci České republiky v oblasti cestovního ruchu považuji pražské International Destination EXPO. Jedná se o tzv. olympiádu v cestovním ruchu, které se zúčastní minimálně 1.200 představitelů z členských agentur ASTA, největší světové asociace cestovních kanceláří. ASTA se rozhodla pro novou formu setkání svých členů a Praha byla vybrána jako první hostitel. Akce se uskuteční v Praze 21. až 26. března 2006.

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy