Sněmovna schválila kontroverzní novelu zákona o České národní bance

18.07.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sněmovna schválila kontroverzní novelu zákona o <!-- #42 --> <a href="." oldjava="('/moduly/modulzprava_velky/napoveda.phtml?language=1&id_kod=42',243,420,'no')">České národní bance</a>

Sněmovna schválila kontroverzní novelu zákona o České národní bance

Od příštího roku by měl běžný rozpočet centrální banky schvalovat Parlament, platy členů bankovní rady by se měly snížit na úroveň platů ministrů a premiéra a NKÚ bude moci kontrolovat hospodaření banky. Půlroční projednávání novely zákona o vyvrcholilo v pátek, kdy jej Sněmovna schválila. Novela, která měla původně harmonizační charakter, se v průběhu projednávání změnila na "boj o nezávislost ČNB".

Páteční výsledek je pak kompromisem omezujících návrhů z dílny ODS a původní předlohy.

Co vlastně novela centrální bance ukládá? Hlavní cíl centrální banky se mění z měnové stability na cenovou. Členy bankovní rady nyní bude jmenovat prezident na návrh vlády, nikoliv podle svého uvážení, jako doposud. Banka bude muset inflační cíl a kursovou politiku konzultovat s

vládou. Rozpočet centrální banky bude mít dvě složky: rozpočet zabezpečující hlavní cíl ČNB měnovou stabilitu bude schvalovat bankovní rada, Sněmovna bude zase ČNB schvalovat provozní a investiční hospodaření. Novela zasáhla i do platů členů bankovní rady a guvernéra: jejich výše by se měla snížit na úroveň platů ministrů a premiéra. Hospodaření ČNB bude nově podléhat kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu.

Novela, která by po schválení Senátu a podpisu prezidenta měla platit od 1. ledna 2001, však v některých bodech neodpovídá ústavě. "Kontrola NKÚ, nový způsob jmenování členů rady a změna cíle národní banky jsou věcně správné, ale jsou v rozporu s platným zněním ústavy," řekl po projednávání ministr financí Pavel Mertlík.

Podle názoru expertů mezi nejspornější body, které by mohly ohrozit nezávislost banky a které se neslučují s právem Evropské unie, patří zejména rozdělení rozpočtů a kontrola NKÚ. "Nedá se přesně rozlišit, co je ten takříkajíc běžný rozpočet a co ten druhý, hlavní," konstatoval ministr M

ertlík s tím, že tento paragraf je v praxi neproveditelný. Navíc je podle něj v rozporu s principem politické i ekonomické nezávislosti ČNB. Tento návrh podle ČNB odmítá i Evropská komise.

Nesouhlas panuje rovněž se srovnáním platové úrovně. "Zdá se mi hloupé limitovat platy činitelů, dal bych prostě přednost jejich zveřejnění," uvedl ředitel Expandia Miroslav Singer. Dodal, že by tímto způsobem mohla banka do budoucna přijít o řadu kvalitních pracovníků, což by se mohlo negativně odrazit na činnosti banky

.

Naopak konzultace s vládou ohledně stanovování inflačního cíle jsou přijímány vcelku příznivě. "Inflační cíl by měl být spojovacím můstkem mezi politikou centrální banky a vládou. Inflační cíl na rok 2001 byl již vyhlášen v koordinaci s vládou," upozornil viceguvernér ČNB Oldřich Dědek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka