Kolik oken a kam s nimi?
Zcela určitě nás bude zajímat především počet střešních oken nutných k dostatečnému osvětlení podkrovních prostor. Pro optimální prosvětlení by celková plocha střešních oken měla dosahovat nejméně deseti procent podlahové plochy osvětlované místnosti. Instalujeme-li okna do větší místnosti, je vhodné jejich prostorové rozložení - více menších oken dokáže světlo rozptýlit rovnoměrněji než jedno velké okno při stejné ploše prosklení.
Dalším zásadním faktorem určující velikosti okna je sklon střechy a možnost výhledu. Horní hrana střešního okna by měla být umístěna ve výšce umožňující snadné ovládání okna, tedy kolem dvou metrů, parapet pak ve výšce obvyklé i pro fasádní okno, tedy zhruba 90 cm od podlahy. Spodní hodnota je klíčová pro psychickou pohodu obyvatel, neboť kromě dostatku světla je pro náladu člověka důležité, aby měl výhled do okolí. Do třetice velikost okna určuje sklon střechy. Pokud provedeme řez střechou a vyneseme do něj doporučené mezní hodnoty umístění střešního okna, vyjde nám, že strmější střechy umožňují instalaci menšího okna a naopak: čím je střecha plošší, tím musí být okno delší. Ovládání okna i úroveň vzhledem ke krytině je výrobcem předem dána a nelze ji měnit.
Slunce (ne)vítaným hostem
Velkou roli při rozvrhování oken hrají i světové strany a využití místnosti. Střešní okna totiž dokáží místnost prosvětlit, zároveň ale mohou být zdrojem nežádoucího přehřívání. Na to jsou výrobci připraveni širokou nabídkou příslušenství (žaluzie, markýzy), popřípadě speciálními skly instalovanými do střešních oken: absorpčními, která snižují pronikání slunečního záření, reflexní, která sluneční paprsky odráží, nebo ornamentálními, která světlo tlumí a rozptylují. Pokud by i ta největší okna neposkytovala dostatečný kontakt s okolím, je možno na střešní okna navázat okny svislými, umístěnými do nadezdívky (tak zvaná fasádní okenní sestava) a vytvořit tak dojem podobný zimní zahradě. Jinou možností je instalovat do střechy výklopný balkon. Ten je tvořen horním křídlem, které lze otevřít do úhlu 45 stupňů, a dílem spodním, který se vyklopí do kolmé polohy. Po stranách se pak nachází výklopné zábradlí. Toto řešení má ale jednu nevýhodu - pokud rekonstruujeme podkrovní prostory v památkově chráněném objektu, s největší pravděpodobností budeme mít velký problém s prosazením střešních oken, natož pak s výklopným balkonem.
Drtivá většina střešních oken se vyrábí ze dřeva. Jde o ekologický materiál s velmi dobrými tepelně technickými vlastnosti, vyniká vysoká estetickou úrovní a je schopen odolávat teplotním výkyvům. V poslední době se prosazují i střešní okna plastová, která vykazují také velmi dobré vlastnosti a hodí se i do vlhkých prostor.
Pečlivá montáž ovlivňuje životnost
Pokud se střešní okna osazují dodatečně, bude možná třeba upravit krokve v případě, že mezera mezi nimi je menší, nebo naopak výrazně větší než šířka vlastního okna. Prvně jmenovaný případ se řeší pomocí tak zvané výměny, kdy se krokve v místě střešního okna odřežou a nad a pod oknem se spojí příčným trámem, druhý pak instalací pomocné krokve, která se připevní na stávající krokev a zmenší tak mezeru pro okno. Střešní okno by měla montovat specializovaná firma, neboť životnost okna i celé střechy ovlivňuje především správné osazení. V první řadě je třeba rám okna důkladně připevnit ke konstrukci krovu, napojit ho na difuzní folii, zajišťující těsnost střešního pláště, poté namontovat lemování a krycí plechy a v závěru doložit střešní krytinu. Krytinu lze tvarově přizpůsobit dořezáním, tak aby mezi oknem a krytinou zůstala mezera pro odtok dešťové vody.
Kromě prosvětlení interiéru slouží střešní okna i k výměně vzduchu v místnosti. Pokud není počasí zrovna přející, nemusí se obyvatelé podkroví obávat, že budou odsouzeni buď k pobytu ve vydýchané místnosti nebo promočené podlaze. Řada výrobců nabízí okna s větracími klapkami, které zajišťují přívod čerstvého vzduchu i v případě, že jsou okna zavřená (klapka přivede do místnosti až 20m3 vzduchu za hodinu).
Pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy, nabízí řada výrobců elektrické ovládání střešních oken, které obsahuje motorickou jednotku, trafo a vypínač na zeď. Dokoupit lze i dálkové ovládání nebo teplotní či dešťové senzory.