Při výpočtu všech státních důchodů hrají dosahované příjmy velmi důležitou roli. Měsíční částka důchodů však závisí i na jiných parametrech. V praxi je tak možné mít i při vyšších příjmech nižší důchod než žadatelé o důchod s nižšími příjmy, podívejme se na praktické výpočty.
Zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou nemusí ze svého hradit pouze státní pojištěnci. Zaměstnanci, OSVČ i OBZP naopak platí zdravotní pojištění měsíčně. Podívejme se na vybrané „nespravedlnosti“ při výpočtu zdravotního pojištění.
Výpočet důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, proto v praxi mohou mít žadatelé o starobní důchod s podprůměrnými příjmy nadprůměrný důchod. Podívejme se na praktické výpočty.
Alespoň na zkrácený úvazek pracuje v Rakousku téměř každý šestý příjemce starobního důchodu mladší 74 let. Hlavním důvodem pro výdělečnou činnost během pobírání starobního důchodu však nejsou vydělané peníze navíc, ale radost z práce.
Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejně vysokou, bez ohledu na průběh pojištění. Jak se během let zvyšovala základní výměra důchodu?
Zdanění pravidelných příjmů se v praxi značně liší. Daňové podmínky jsou odlišné podle druhu příjmu a osobní situace. Podívejme se v praktických příkladech, kdy se z pravidelného příjmu neplatí žádné daně a kdy se platí velmi nízké daně.
Od příštího roku bude možné při výpočtu předčasného důchodu dosáhnout na nižší krácení. Podmínkou je získání vysoké doby pojištění, přičemž pro účely snížení krácení za předčasnost se nezapočítávají všechny náhradní doby pojištění, takže splnit zákonné podmínky pro nižší krácení předčasného důchodu bude těžké.
V praxi dochází k paradoxním situacím, kdy si i přes nominálně vyšší odměnu za práci v zaměstnání nebo vyšší příjmy z podnikání rodina finančně pohorší, protože čistý měsíční příjem jí klesne. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
Za chudého se v členských zemích Evropské unie považuje každý s disponibilním příjmem pod hranicí 60 % národního mediánu ekvivalentního příjmu. Finanční hranice chudoby je tak v každé členské zemi EU rozdílná a evropskou „chudobu“ nelze srovnávat s chudobu v rozvojových zemích světa. Jak si stojíme při porovnání v Česku?
Měsíční částka vdovského důchodu závisí výhradně na průběhu pojištění zemřelého manžela. V praxi se však vyměřené vdovské důchody od sebe liší značně méně než starobní důchody. Proč tomu tak je? Kdy se vdovské důchody výrazně snižují? Podívejme se na praktické výpočty.
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Kdy nemocenská náleží? Proč je při delší nemoci denní nemocenská vyšší? Proč nemá na nemocenskou nárok pracující předčasný důchodce? Jak je to při práci na zkrácený úvazek?
Zdanění příjmu z nájmu se v praxi liší nejenom v závislosti na inkasované částce, ale i na „daňovém statusu“ majitele nemovitosti. Rozdíly ve zdanění nájmu jsou poměrně značné, jak si ukážeme v praktických příkladech.
Životní úroveň penzistů ovlivňují každoroční valorizace důchodů velmi významně. Během let se finanční rozdíl mezi jednotlivými důchody může výrazně zvýšit, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
Výběru termínu odchodu do starobního důchodu je nutné věnovat patřičnou pozornost. Každý den hraje důležitou roli a špatné načasování přináší finanční ztráty. Navíc čím vyšší jste měli v aktivním životě příjmy, tím více každá chyba finančně bolí. Podívejme se na praktické příklady.
V jednotlivých vyspělých členských zemích OECD jsou poměrně významné rozdíly ve výši mezd i v míře zdanění. Kolik zaplatí na dani z příjmu zaměstnanec s průměrnou mzdou v jednotlivých zemích v českých korunách a v procentech ze své mzdy?
Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje zejména výše osobního vyměřovacího základu (průměrné důchodové mzdy). Čím vyšší rozhodné příjmy, tím vyšší starobní důchod. Podívejme se na devět omylů spojených s výpočtem průměrné důchodové mzdy.
Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vedou daňovou evidenci nebo uplatňují roční výdajový paušál, musejí své zdravotní pojišťovně odevzdat přehled o výši daňového základu za rok 2024, kde se vypočítá roční zdravotní pojištění. Na co si dát pozor a s čím počítat?
Zaměstnavatelé sjednávají se zaměstnanci hrubou mzdu. Zaměstnance i zaměstnavatele však zajímají jiná čísla. Pro zaměstnance je rozhodující čistá mzda, tedy částka obdržená na bankovní účet, a pro zaměstnavatele zase mzdové náklady, což je skutečná cena vykonané práce.
Manželé mohou spolu při výkonu samostatné výdělečné činnosti spolupracovat, což mnohdy přináší zajímavou úsporu na sociálním pojištění. Podívejme se v praktických příkladech, jak vysoká může úspora na sociálním pojištění být a kdy se naopak spolupráce z důvodu nutnosti platby vyššího sociálního pojištění nevyplatí.
Někteří lidé mají nejnižší příjmy na začátku své pracovní kariéry, jiní až v předdůchodovém věku. Jak moc ovlivní výši starobního důchodu zaměstnání za nízkou mzdu v předdůchodovém věku, např. za minimální mzdu, nebo i za ještě nižší mzdu z důvodu zkráceného úvazku? Podívejme se na praktické příklady.
Při vstupu do měsíčního paušálního režimu platí OSVČ v jedné měsíční platbě současně daň z příjmů, sociální pojištění i zdravotní pojištění. V závislosti na výši a struktuře příjmů jsou tři režimy paušální daně. Jak jsou na tom pro důchodové účely OSVČ v jednotlivých paušálních pásmech?
Někteří žadatelé o starobní důchod byli v aktivních letech častěji nemocní nebo zranění a celkově pobírali nemocenskou za všechna období poměrně dlouho. Jaký vliv má časté pobírání nemocenské na výši starobního důchodu?
Podnikání při zaměstnání se považuje za výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti, a to i v případě práce na zkrácený úvazek. Právě podnikání při zkráceném úvazku je daňově, důchodově a nemocensky výhodné. Podívejme se na osm vybraných důvodů.
Oblíbeným firemním benefitem je příspěvek zaměstnavatele zaměstnanci na některou z penzijních smluv. Jaká daňová pravidla platí pro příspěvek zaměstnavatele? Kolik díky daňové podpoře ušetří zaměstnanec a zaměstnavatel?
Zaměstnanci přivydělávající si během roku 2024 samostatnou výdělečnou činností musejí vyplnit a podat nejenom daňové přiznání, ale i přehledy. Jak se v takových případech vypočítává daň z příjmů a pojistné? Podívejme se na praktické příklady.
Důchodová reforma přinesla několik zásadních změn, které sníží budoucí starobní důchody. Postupně se bude snižovat hodnocení rozhodných příjmů i získané doby pojištění. Nejvíce však budoucí důchody sníží další zvyšování důchodové hranice. Hodně lidí v předdůchodovém věku bude muset volit odchod do trvale kráceného předčasného důchodu.
Loni schválená důchodová reforma zavádí řadu parametrických změn při výpočtu důchodu, např. postupný pokles zápočtu v první redukční hranici nebo postupné snížení zápočtu za odpracované roky. V letech 2013 až 2015 však byl v Česku v rámci důchodové reformy zaveden i druhý důchodový pilíř, kdy se měla část důchodu čerpat od penzijních společností. Jak měl fungovat třípilířový důchodový systém a co z něj zbylo?
Výše nemocenských dávek (nemocenské, mateřské, ošetřovného nebo otcovské) závisí na předchozím rozhodném příjmu. Při výpočtu všech nemocenských dávek dochází k redukci, takže je nepřímo zavedena maximální částka nemocenských dávek. Od jak vysoké mzdy náleží jednotlivé nemocenské dávky v maximální výši? Jak vysoká je částka nemocenských dávek?
Měsíční částka starobního důchodu závisí na dosahovaných rozhodných příjmech, ze kterých se vypočítá průměrná důchodová mzda neboli osobní vyměřovací základ. Při výpočtu starobního důchodu se však osobní vyměřovací základ redukuje, přičemž na základě důchodové reformy se bude zápočet v první redukční hranici postupně snižovat. Jak tyto změny ovlivní výši důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
V roce 2023 pracovalo v členských zemích Evropské unie 17,1 % zaměstnanců na zkrácený úvazek. Obliba práce na zkrácený úvazek se dlouhodobě pohybuje mezi 17 % až 19 %. Nejvíce tento typ pracovního vztahu vyhledávají ženy s malými dětmi.
Obliba zkráceného úvazku stoupá. Za jakých podmínek mají nárok na nemocenskou zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek? S jak vysokou nemocenskou lze případně počítat?
Sociální pojištění se během roku odvádí do dosažení maximálního vyměřovacího základu. Z částky nad strop neplatí sociální pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Stejně vysoký maximální vyměřovací základ platí i pro OSVČ. Jak to mají s důchodem občané s velmi vysokými příjmy?
Po dosažení řádného důchodového věku pokračuje ve výdělečné činnosti 13 % Evropanů. Jaké jsou hlavní důvody? V Dánsku, v Nizozemí a v Itálie nejčastěji radost z práce. Na Kypru, v Rumunsku a v Bulharsku nejčastěji finanční nutnost. Ve kterých zemích pracují občané v důchodovém věku nejčastěji?
Osoby samostatně výdělečně činné mají zpravidla výrazně nižší státní důchody než zaměstnanci. Z tohoto důvodu platí, že každé zvýšení zálohy na sociálním pojištění o stokorunu má mnohem vyšší vliv na výši důchodu než u zaměstnanců. Podívejme se na praktické výpočty.
Někteří lidé mají současně více zdrojů příjmů, ovšem jen z některých se platí sociální pojištění. Jak se sociální pojištění v takových případech vypočítává a jaké to má důchodové následky? Podívejme se na praktické příklady.
Podle zákona o důchodovém pojištění činí krácení u předčasného důchodu za každý interval předčasnosti 1,5 %. V případě odchodu do předčasného důchodu o necelý rok dříve se však měsíční důchod sníží výrazně více než o předpokládaných 6 %. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
Někteří zaměstnanci neplatí dlouhodobě ze své mzdy daň z příjmů, a přesto mají následně nadprůměrný důchod. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
Hodně zaměstnanců má mimo své hlavní zaměstnání i jiné příjmy, přičemž některé zvyšují budoucí státní důchod a jiné nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.
Pro přiznání invalidního důchodu v Česku nestačí pouze mít zdravotní problémy, ale je nutné získat i minimální dobu pojištění. Ohledně invalidních důchodů panují určité nejasnosti, podívejme se na deset vybraných.
Při výpočtu důchodu mají ženy zpravidla nárok na výchovné, které v roce 2025 činí 503 Kč na každé vychované dítě. Pro dosažení stejného důchodu musí mít bezdětné ženy značně vyšší příjmy než ženy, které vychovaly více dětí. Podívejme se na praktické výpočty.
Osoby samostatně výdělečně činné platí zdravotní pojištění i při velmi nízkém ročním zisku, zdravotní pojištění je tak povinnou daní. Jak to však mají s platbou zdravotního pojištění OSVČ, které změnily zdravotní pojišťovnu?
Příjemci invalidního důchodu mohou vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Jaká daňová pravidla platí pro podnikající invalidní důchodce v roce 2025? Podívejme se na praktické příklady.
Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Důchodová reforma přitom snižuje hodnocení za každý rok pojištění, ke kterému bude docházet postupně. Jak tato změna sníží měsíční částku starobního důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
V roce 2025 by měly zdravotní pojišťovny obdržet více peněz, protože se zvyšuje minimální zdravotní pojištění pro zaměstnance, osoby samostatně výdělečně činné, osoby bez zdanitelných příjmů i za státní pojištěnce. Jak vysoké je minimální pojistné pro jednotlivé plátce?
Přivydělávali jste si v roce 2024 formou brigády na dohodu o provedení práce? Pokud ano, můžete mít nárok na vrácení zaplacené srážkové daně z příjmů. Kdy a za jakých podmínek? Podívejme se na praktické příklady.
Při splnění zákonných podmínek mají zaměstnanci po skončení pracovního poměru nárok na odstupné, jehož částka závisí na délce trvání pracovního poměru. Podívejme se však na praktické příklady, kdy nárok na odstupné nenáleží.
Kdo čerpá předdůchod a odejde až do řádného starobního důchodu, má pochopitelně následně vyšší měsíční důchod, než kdyby odešel do trvale kráceného předčasného důchodu. Doba čerpání předdůchodu však nezvyšuje dobu pojištění. Jak se tedy v takových případech liší řádný starobní důchod a předčasný důchod? Podívejme se na praktické příklady.
Nárok na průměrný starobní důchod mají i občané s nižšími příjmy, pokud získali vysokou dobu pojištění. Naopak při nízké době pojištění se musí s průměrným starobním důchodem spokojit i lidé s nadprůměrnými příjmy. Podívejme se na výpočty průměrného důchodu v roce 2025 v různých životních situacích.
Samoplátci pojistného, tedy osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, kteří neplatí řádně a včas zdravotní pojištění, musí počítat s předepsáním penále. Kdy může být penále sníženo či prominuto?
Všechny OSVČ, které si neplnily své daňové povinnosti účastí v měsíční paušální dani, musejí za rok 2024 vyplnit a odevzdat přehled o výši daňového základu na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Na co při vyplňování přehledu pamatovat? Jak se vypočítává roční sociální pojištění?