On-line kalkulačka odhadu ceny nemovitosti a tržního nájmu

Chcete prodat dům, byt či jinou nemovitost a zajímá vás, jakou cenu byste za ni mohli dostat. Chcete koupit nemovitost a potřebujete si ověřit její reálnou tržní cenu? Naše kalkulačka odhadu ceny nemovitostí vám pomůže. Tato služba je on-line, zdarma a nevyžaduje žádné kontaktní údaje. Součástí naší kalkulačky je i odhad výše nájmu.
Více o odhadech cen nemovitostí

Odhady cen nemovitostí nejsou právě jednoduché téma. Faktorů, které cenu ovlivňují je celá řada. Víte, jaké odhady nemovitostí existují a k čemu vlastně slouží? Přečtěte si, jak se ceny nemovitostí určují, kdo odhady může vypracovat a k jakému účelu lze který typ odhadu použít.

Odhad ceny před prodejem = tržní odhad

Tržní cena nemovitosti je velmi důležitá pro ty, kdo chtějí prodat nějaké nemovitosti a nejsou si zcela jistí, za jakou cenu mají nemovitost na realitním trhu nabídnout. K tomuto účelu lze využít například naši kalkulačku.

Odhad banky = při žádosti o úvěr či hypotéku

Odhadní cena nemovitosti je pro banku důležitá jednak z pohledu tzv. LTV (tedy poměru ceny nemovitosti, kterou ručíte vůči výši úvěru, o který banku žádáte), ale také ovlivňuje například výši úroku a je důležitá jako podklad pro samotné uzavření úvěru. Odhad může buď získat ze své cenové mapy nebo jej mohou vypracovat spolupracující odhadci bank. Cena za odhad se liší banku od banky.

Odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení 

Jedním z častých důvodů je odhad pro účely dědického řízení. Stanovení tržní ceny nemovitosti může totiž požadovat notář, který vyřizuje náležitosti týkající se dědictví. Náklady na takový odhad se pohybují od nuly do několika tisícikorun. Záleží na tom zda například využijete služeb realitní kanceláře, která vám pak nemovitost prodá, pak je odhad většinou zcela zdarma.

Znalecký posudek

Posledním typem odhadu je znalecký posudek. Takové posudky se zpracovávají pro soudní řízení, kdy je potřeba stanovit cenu obvyklou (například insolvenční řízení, oddlužení, stanovení výše daně nebo rozvod). Z posudku vychází soud při svém rozhodování. Znalecký posudek může zpracovat jen soudní znalec, který musí být jmenován. Cena je přibližně 5 000 Kč.
Důležité je si uvědomit, že cena, kterou znalec určí, nemusí vždy přesně odrážet aktuální hodnotu, kterou by nemovitost na trhu měla. Odhadní cena se stanovuje na základě závazných indexů a koeficientů. Jejich hodnoty pravidelně upravuje Ministerstvo financí na základě dat od Českého statistického úřadu. Často však dochází k nesouladu mezi posudkem a reálnou aktuální hodnotou na realitním trhu. 

Odhad optimální výše nájmu

Součástí naší kalkulačky je i odhad výše nájmu. Na základě zadaných parametrů zjistíte optimální výši nájmu pro byt či dům. Kalkulačka je neustále aktualizovaná.Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 3
Hlasováno: 63 krát


Související články: