HDP v 1. čtvrtletí 2023 táhla poptávka ze zahraničí, té domácí došel dech

16. 6. 2023 10:22 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Česká ekonomika se v 1. čtvrtletí 2023 snížila, HDP poklesl mezičtvrtletně o 0,4 %, na domácnosti dopadly vysoké ceny, což se projevilo snížením domácí poptávky, naopak zahraniční poptávka po českém zboží ekonomiku podržela.

Donedávna byla poptávka v Česku tahounem růstu hrubého domácího produktu (HDP), nicméně vysoký růst cenové hladiny (inflace) se projevil a Češi začali omezovat domácí potřeby, protože mzdy reálně klesaly (nominální růst mezd byl nižší než růst cen zboží a služeb).

HDP Česka se v 1. kvartálu snížil o mezičtvrtletně o 0,4 %

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček komentoval vývoj HDP následovně: „Pokračující reálný propad mezd nadále omezoval spotřebu domácností. Stále netypicky klesaly výdaje na netrvanlivé zboží a nižší byla i spotřeba služeb. Struktura investic ukázala také na pokles výdajů na obydlí, což je oblast, ve které se domácností realizují z naprosté většiny. Rostly investice do oblastí financovaných primárně podniky, jako jsou dopravní prostředky, ICT a stroje a zařízení."

Export tahounem českého HDP

K obratu došlo ve vývoji bilance zahraničního obchodu, která byla donedávna stlačována vysokými cenami importovaných komodit, tyto tlaky v 1. polovině roku odeznívají.

Bilance zahraničního obchodu dosáhla v 1. čtvrtletí přebytku 93,7 mld. korun, což představovalo meziroční zlepšení o 92,7 mld. Přebytek se zvyšoval i mezičtvrtletně. Zlepšovala se především bilance obchodu se zbožím.

Vývoz zboží a služeb v prvním čtvrtletí reálně meziročně vzrostl o 9,5 % a mezičtvrtletně o 2,5 %.

Meziročně výrazně vyšší byl přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly a zároveň se značně zmírnil deficitu obchodu s ropou a zemním plynem.

Import byl reálně meziročně vyšší o 3,3 % a mezičtvrtletně klesl o 1,3 %.

Zaměstnanost se v 1. čtvrtletí 2023 zvýšila

V 1. kvartálu se zastavil mezičtvrtletní pokles zaměstnanosti patrný v loňském druhém pololetí a pracovníků přibylo o 0,4 %. Nabíral především sektor služeb, na trh práce se více zapojovaly ženy. Počet volných pracovních míst se meziročně snížil, obecná míra nezaměstnanosti se však stále držela pod 3 %. Nominální růst průměrné mzdy sice mírně zrychloval, kupní síla zaměstnaneckých výdělků ale meziročně klesla šestý kvartál v řadě, tentokrát o 6,7 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v 1. čtvrtletí meziročně nominálně vzrostla o 8,6 % na 41 265 korun.

Tip: Srovnání průměrné mzdy a důchodu od roku 1994: jsou nyní nejvyšší důchody?

Pokles cen zemědělských výrobců nadějí pro snížení inflace?

Český statistický úřad rovněž uvedl, že se ceny zemědělských výrobců v květnu meziročně snížily o 10,2 %, poprvé po více než 2 letech růstu, což by se pozitivně mělo projevit do poklesu ceny potravin. To by mohlo zvýšit poptávku českých domácností.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU