Brzký nástup teplého počasí snížil nezaměstnanost, pomáhají také rekvalifikace

9. 4. 2024 10:33 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Na českém trhu je stále více uchazečů o zaměstnání v evidenci Úřadu práce než tamtéž evidovaných volných míst. Přesto březen přinesl pozitivní změnu, když se díky teplému počasí začalo nabírat na sezónní pozice. 

"Podíl nezaměstnaných osob ke konci března činil 3,9 %, meziměsíčně poklesl o 0,1 procentního bodu a v meziročním srovnání s březnem 2023 byl vyšší o 0,2 procentního bodu," prezentoval statistiky v tiskové zprávě Úřad práce ČR. 

Ke konci minulého měsíce evidoval celkem 288 623 uchazečů o zaměstnání, o 7 484 méně než letos v únoru a o 15 145 více než v březnu 2023. "Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v březnu o 19 963 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst," podotkl úřad. 

„Díky mimořádně teplému počasí se do celorepublikového vývoje nezaměstnanosti v březnu již výrazně promítly začínající sezónní práce, například ve stavebnictví. K podnikání se také začaly vracet osoby samostatně výdělečně činné, které v zimě přerušily činnost a zvolily evidenci na úřadu práce. Máme sice nejnižší nezaměstnanost v EU, stagnuje ale počet evidovaných volných míst, který zůstal už čtvrtý měsíc po sobě prakticky stejný a který je stále nižší než počet uchazečů o zaměstnání v naší evidenci," komentoval statistiku generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Tip: Spočítejte si možnou podporu v nezaměstnanosti v naší kalkulačce

Podporu v nezaměstnanosti pobírá necelá třetina registrovaných uchazečů, přesně 92 567 lidí, což je o 8 691 uchazečů více než loni stejnou dobou. 

Úřad práce se snaží zejména lidi delší dobu nezaměstnané motivovat k rekvalifikacím a doplnění vzdělání. "Je to nezbytné, aby získali lepší zaměstnání a mohli si vydělat víc. Trh práce se stále rychleji mění a s tím i poptávka po nových kompetencích a znalostech,“ uvedl Krištof.

Čtěte také: Úřad práce dává 50 tisíc na rekvalifikaci, ale málokdo to ví. Přitom zbývá už jen 16 měsíců

Ke konci března se rekvalifikací účastnilo 4 215 lidí, když před rokem jich bylo 2 704, což je nárůst o více než polovinu. "Celkem od začátku letošního roku nastoupilo na rekvalifikace 8 876 klientů," uvedl Úřad práce. 

Tou nejčastěji realizovanou rekvalifikací jsou kurzy českého jazyka pro cizince, počítačové kurzy a kurzy zaměřené na získání řidičských průkazů, vč. profesní způsobilosti. Pro změnu oboru nebo další prohloubení znalostí se většinou rozhodují lidé s úplným středním vzděláním s maturitou a výučním listem. Z hlediska věku pak převažují účastníci z věkové skupiny 30 až 39 let, vyplývá ze statistiky.

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU