Trh práce se mění, nezaměstnanost v lednu stoupla

8. 2. 2024 09:59 | , Finance.cz
MAKRODATA A EU

Na českém trhu práce byla na konci ledna rovná čtyři procenta nezaměstnaných. Od prosince se podíl zvýšil o 0,3 procentního bodu a meziročně o desetinu procentního bodu, uvedl Úřad práce ČR. Podle jeho představitelů se tak projevuje situace, která tu několik let nebyla. 

druhý měsíc po sobě je totiž v evidenci úřadu víc uchazečů o zaměstnání než je počet volných pracovních míst, jejichž nabídka navíc klesá.

"Naposledy jsme dva měsíce v řadě takovou negativní bilanci zažili na začátku roku 2018. Současná situace sice odráží sezónní vlivy, ale i tak ji vnímáme jako důležitý signál, který nechceme podcenit," komentoval v tiskové zprávě dění generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof. 

V evidenci bylo k poslednímu lednu celkem 295 546 uchazečů o zaměstnání, to je o 16 319 více než na konci prosince minulého roku. A také o 12 487 více než v lednu 2023. 

Tip: Podpora v nezaměstnanosti 2024: kdo si polepší?

"Pomineme-li covidový rok 2021, je to v lednu nejvíce od roku 2017. V mezinárodním srovnání zůstává nezaměstnanost v ČR druhá nejnižší v Evropské unii. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl přitom o 28 763 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst," konstatoval dále úřad. 

Tradičně se do evidence ve větší míře hlásí lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, ale také živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost. Na poli krátkodobých kontraktů může v letošním roce do statistik významně promluvit i fakt, že se zpřísní podmínky pro práce na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti

O podporu a práci se začínají hlásit také stavební dělníci a další vykonavatelé sezónních prací. Naopak ze strany zaměstnavatelů stále přetrvává zájem o převážně technické a dělnické profese. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících a napříč celým odvětvím dopravy jsou v Česku trvale nedostatkovou profesí řidiči.

Největší problémy s nezaměstnaností mají okresy ve strukturálně znevýhodněných krajích, jako je Ústecký, Moravskoslezský, případně Karlovarský. Vyšší podíl nezaměstnanosti je ale evidován i v oblastech na jihu Čech a Moravy při hranicích s Rakouskem.

„Jsme rádi, že se výrazně zlepšuje podíl uchazečů o zaměstnání uplatněných na trhu práce. Tento pozitivní trend se nám daří držet i u rizikového segmentu dlouhodobě nezaměstnaných,“ tvrdí šéf pracovního úřadu Daniel Krištof.

Podrobný rozbor situace na trhu práce, včetně údajů například o dlouhodobé nezaměstnanosti, najdete v tiskové zprávě Úřadu práce ČR.
 

Zdroj: Depositphotos

Články ze sekce: MAKRODATA A EU