Zákaz pálení čarodějnic? Nezapomínejte nahlásit i jiné ohně a táboráky

29. 4. 2025 11:25 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Depositphotos

Je možné v ČR legálně pálit čarodějnice, tedy zakládat ohně na otevřených prostranstvích podle tradice připadající na 30. dubna? Po letošní novele zákona o odpadech je to častá otázka. Táboráky a podobné ohně lze zapalovat i dál, ale nezapomínejte na pravidla vyžadovaná také hasiči.

Do konce letošního března bylo možné třeba na vlastní zahradě, poli nebo bezpečném okraji lesa za určitých podmínek spalovat suché listí, větve nebo podobný bioodpad, pokud to povolovala obecní vyhláška.  S novelou zákona o odpadech už to možné není. Ani obce už takové spalování nemohou povolit.

Kdo se potřebuje zbavit bioodpadu, musí ho zkompostovat buď sám, nebo odevzdat do obecního kontejneru či hnědých popelnic, případně odvézt do sběrného dvora.

Pro pálení čistého (bez chemikálií) a suchého dřeva stále platí, že je povoleno. Musíte ovšem splnit podmínky dané nejen zákonem o odpadech, ale také o požární ochraně.

Ohlášení ohně zabraňuje planým poplachům

Především byste každé větší pálení na otevřeném prostranství měli ohlásit Hasičskému záchrannému sboru ČR prostřednictvím online formuláře, který najdete zde.

"Tím je rozdělání ohně evidováno operačním a informačním střediskem, které v případě oznámení požáru v čase a v blízkosti místa, kde bylo rozdělání ohně nahlášeno, ověří s kontaktní osobou uvedenou v oznámení, zda došlo opravdu k požáru, nebo probíhá pouze předem nahlášená situace," vysvětlila Lucie Pipiš, tisková mluvčí generálního ředitelství HZS ČR.

To se zdaleka netýká jen posledního aprílového dne, kdy vzplanou čarodějnické vatry, ale i letních táboráků, posezení u ohně v rámci společenských akcí a podobně. Prostě kdykoli, kdy pálíte větší rekreační oheň a hrozí, že někoho vyleká kouř.

Jak už bylo řečeno, ani při táboráku není dovoleno pálit čerstvé větve, mokré listí nebo vlhkou trávu, u kterých jsou kouřové efekty ještě výraznější a navíc nedokonalé spalování zamořuje ovzduší.

 

Pravidla pro bezpečné pálení ohně

Kromě volby dobrého paliva připomínají hasiči také další pravidla pro to, aby oslava příchodu jara proběhla v klidu:

  • ohniště by mělo být nejméně 50 m od okraje lesa, 100 m od stohů nebo pole se suchými plodinami a dost daleko od budov. Mělo by být také dobře ohraničeno nehořlavým materiálem.
  • záleží také na směru větru, přičemž při silnějším větru by se vůbec otevřené ohně rozdělávat neměly,
  • hranici ze dřeva postavte tak, aby po prohoření nespadla. Nerozdělávejte oheň s pomocí hořlavin jako je třeba benzin.
  • oheň mějte vždy pod dozorem stejně jako děti, které se kolem něj pohybují. Pro případ nouze mějte připravené přiměřené hasební prostředky. Po dohoření ohniště prolijte vodou nebo zasypte zeminou.

A co se může stát, když pravidla porušíte a třeba ještě navíc způsobíte někomu škodu? Za spalování suchého rostlinného materiálu v jiných než přípustných situacích nebo za spalování znečištěného odpadu lze podle konkrétního případu udělit pokutu až do výše 50 000 Kč. Pokuty mají vymáhat obce s rozšířenou působností.


Čtěte také: 

Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května? Kdy musí zavřít?

Zálohování PET lahví a plechovek příští rok nejspíš nezačne. Do budoucna se mu však Česko nevyhne

 

Články ze sekce: Spotřebitel