Podívejte se, které nebezpečné hračky byly nahlášené v roce 2024 do výstražného systému „Safety Gate“

28. 4. 2025 15:19 | , Finance.cz
Spotřebitel
perex-img Zdroj: Depositphotos

Česká obchodní inspekce v loňském roce prověřovala, zda hračky uváděné na trh splňují bezpečnostní, technické a administrativní požadavky. Z 1 094 provedených kontrol bylo v 613 případech zjištěno porušení právních předpisů. Inspektoři prověřili 2 122 modelů hraček, přičemž u 1 002 z nich odhalili zejména administrativní nedostatky. Devatenáct nevyhovujících výrobků bylo nahlášeno do systému Safety Gate.

V roce 2024 bylo do výstražného systému „Safety Gate“ nahlášeno 19 hraček odebraných z českého trhu. Zjištěné nedostatky se týkaly především elektrických hraček, u nichž bylo v pájených spojích naměřeno nadlimitní množství olova.

Další nevyhovující modely budou do systému notifikovány postupně, po uzavření příslušných správních řízení s kontrolovanými subjekty v průběhu roku 2025.
Česká obchodní inspekce bude i nadále pokračovat v kontrolách a aktivně vyhledávat hračky, které mohou představovat riziko zranění, ohrožení zdraví dětí nebo environmentální riziko. Na trhu totiž nadále přetrvává nabídka elektrických hraček, které nejsou v souladu s platnými předpisy a v případě nesprávné likvidace mohou kontaminovat vodu a půdu, například olovem.

Hračky nahlášené v roce 2024 do výstražného systému „Safety Gate“

Zdá se vám zakoupená hračka nebezpečná? Obraťte se na ČOI

Zakoupili jste pro dítě hračku, ale během jejího používání jste začali pochybovat o její bezpečnosti? Máte možnost ji nahlásit pracovníkům České obchodní inspekce (ČOI). „Pokud se spotřebitel domnívá, že hračka, kterou zakoupil, je nebezpečná, má možnost obrátit se na ČOI a podat podnět k prošetření. Pracovníci ČOI věnují velkou pozornost podnětům, které se týkají bezpečnosti výrobků určených pro zranitelné osoby, a každý takový podnět se snaží co nejdříve prošetřit. Vždy musí nalézt totožný výrobek v tržní síti, provést jeho odběr a zajistit přezkoušení u příslušného akreditovaného subjektu. V tomto úsilí jí mohou být spotřebitelé velmi nápomocni například tím, že sdělí veškeré podrobnosti, které pomohou pracovníkům ČOI takový výrobek dohledat. Je vhodné, aby spotřebitelé podali informace o povaze předpokládaného nebezpečí, případně o zranění, které v souvislosti s hračkou již vzniklo,“ uvedla na dotaz redakce Finance.cz již dříve Česká obchodní inspekce.

Zdroj: Česká obchodní inspekce


Čtěte také:

Obchody, e-shopy i automaty by měly povinně kontrolovat věk při prodeji energetických nápojů

Česká obchodní inspekce varuje před nákupem některých hraček

V jedné domácnosti tři mobily, počítač i televize. Kolik nově zaplatíte na poplatcích?

Štítky:

Články ze sekce: Spotřebitel