Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2024 při výkonu práce stalo 43 815 úrazů, z toho 42 756 případů skončilo pracovní neschopností delší než tři dny. Společnost Vindicia, která pomáhá poškozeným získat adekvátní odškodnění pak ukázala, jaká je průměrná výše odškodnění, ale i co všechno obsahuje.
Dozvíte se:
Co zahrnuje průměrná výše odškodnění?
„Průměrná výše odškodnění dosáhla v roce 2024 podle našich statistik na 845 tisíc korun. Zahrnuje celou řadu položek: nejen bolestné, ale i ošetřovné, cestovné, platby za různé pomůcky, léky a rehabilitace, zásadní je kompenzace ztížení společenského uplatnění,“ vypočítává Tomáš Beck ze společnosti Vindicia.
K tomu se přidávají i další prvky, které zaměstnance chrání: pokud například vinou úrazu nezvládá pracovník výkon své původní pozice, musí mu firma nabídnout takovou, kterou zvládne, ovšem za původní plat.
Čtěte také: Jaký nejvyšší předčasný důchod můžete získat?
V jakých oborech nejčastěji dochází k pracovním úrazům?
Loni lidé oznámili celkem 42 756 pracovních úrazů s neschopností delší než tři dny. Z toho 14 990 případů spadá do zpracovatelského průmyslu, který kromě automobilového, textilního a či chemického průmyslu zahrnuje i strojírenství. Každý třetí úraz se tak stal v sektoru, kde lidé pracují v blízkosti těžkých strojů, motorových a vysokozdvižných vozíků, musí manipulovat s chemikáliemi a hrozí i elektroúrazy.
Čtěte také: Valorizace důchodů 2026: o kolik vzroste průměrný důchod?