Zdravotní pojišťovny již zasílají přehled plateb na pojistném a termíny podání přehledu

9. 2. 2024 10:11 | , Finance.cz
DANĚ

Jste OSVČ? Pokud jste odpověděli kladně, bude se vás letos týkat podání přehledu o výši daňového základu zdravotní pojišťovně. Pojďme se podívat, jak to letos bude.

Zdravotní pojišťovny již zasílají některým svým klientům přehled plateb na zdravotním pojištění za rok 2023. Pokud jste takový přehled ještě neobdrželi, očekávejte ho v blízké době ve své datové schránce.

Dozvíte se:

K čemu slouží přehled plateb na pojistném?

Platby na pojistném za rok 2023 se započítávají do úhrnu zaplacených záloh, který uvedete v přehledu o výši daňového základu a od kterého se bude odvíjet to, zda budete mít u zdravotní pojišťovny přeplatek nebo doplatek.

Pokud byste přece jen přehled plateb od pojišťovny neobdrželi, úhrn zaplacených záloh jednoduše zjistíte z výpisů z účtu.

Jestliže se však do seznamu plateb dostaly úhrady nedoplatků na pojistném za zdaňovací období předcházející roku 2023, do přehledu je nezahrnujte.

Čtěte také: Úroky u půjček i vkladů mohou klesnout, centrální banka snížila základní sazbu na 6,25 %

Do kdy podat přehled o výši daňového základu

Zdroj: Shutterstock

Do kdy odevzdat přehled o výši daňového základu?

Letos máme hned 4 termíny, do kdy odevzdat přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně. Do 8. dubna jej mají povinnost podat ty OSVČ, kterým nevznikla povinnost podat daňové přiznání.

Termín 2. května pak platí pro ty osoby samostatně výdělečně činné, které musí odevzdat daně do 2. dubna. Ty, které přiznání odesílají elektronicky, pro změnu podají přehled do 3. června.

Pokud by vám pak měl daňové přiznání zpracovávat daňový poradce, přehled odevzdáte do 1. srpna.

Čtěte také: Přihlášky na střední školu mohli žáci začít podávat ode dneška, systém ale nefunguje

Články ze sekce: DANĚ