Kapitálové životní pojištění

Kapitálové životní pojištění v sobě zahrnuje pojištění pro případ smrti nebo dožití. Pojistná částka může být pro obě rizika stejná nebo si klient může zvolit zvlášť pojistnou částku pro případ smrti a zvlášť pojistnou částku pro případ dožití. Navíc nabízí garantované zhodnocení finančních prostředků, když maximální výše technické úrokové míry činí 1,9 % (vyhláška č. 434/2009 Sb.). Kapitálové pojištění můžeme považovat za dlouhodobý produkt, pro maximalizaci zhodnocení se doporučená doba trvání pojištění pohybuje od 10 let výše.

Jak kapitálové životní pojištění funguje?

Ze zaplaceného pojistného jsou odečteny náklady na krytí pojistné ochrany a poplatky. Zbývající část pojistného slouží k tvorbě rezervy pojištění. V případě úmrtí klienta pojišťovna vyplatí obmyšlené osobě sjednanou pojistnou částku. V případě dožití bude pojištěnému vyplacena sjednaná pojistná částka včetně podílů na výnosech.

Výhody a nevýhody kapitálového životního pojištění

Výhody a nevýhody kapitálového ŽP
garantovaná pojistná částka pro případ smrti nebo dožití
garantované minimální zhodnocení finančních prostředků (TÚM)
rozšíření rozsahu pojistné ochrany formou různých připojištění
daňová uznatelnost zaplaceného pojistného
nelze libovolně měnit nastavení pojištění
nelze aktivně ovlivňovat tvorbu kapitálové hodnoty pojištění

Kapitálové životní pojištění má svou největší slávu už za sebou, přesto má své pevné místo na trhu pojistných produktů a nemělo by být opomíjeno. V současnosti je daleko populárnější investiční životní pojištění, pro pojistnou ochranu pak rizikové životní pojištění. Prostředky vložené do kapitálového životního pojištění jsou úročeny zhruba 2,0 - 2,4 % p.a, což dnes už předčí i spořící účty. Výhodou produktu tak zůstávají daňové odpočty, které umožňují odečíst ze základu daně 12.000 korun.

 


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 2.5
Hlasováno: 8 krát


Související články: