Všechny světové burzy připomínaly domino
Zahájení včerejších obchodování bylo plně pod vlivem pátečních nebývale velkých propadů amerických indexů. Protože jsou americké akciové indexy určující pro chování ostatních světových trhů, byly včerejší poklesy u nás i v Evropě snadno předpověditelné.
Po otevření okamžitě oslabilo všech devět titulů kotovaných ve SPAD. Největší propad zaznamenaly telekomunikační akcie, které patří tradičně mezi nejlikvidnější cenné papíry s největšími krátkodobými výkyvy v ceně a s největší váhou v indexu. České radiokomunikace (ČRa) spolu s Českým Telecomem ztratily bě
hem několika minut 7 % hodnoty. Stejně tak se chovaly i akcie ČEZ. Bankovní České spořitelny a Komerční banky ztratily o něco méně než 6 %.Na nových úrovních se stabilizovaly a za relativně vysokých objemů se obchodovaly až do otevření amerických trhů. Optimistický start amerických akcií pozitivně ovlivnil posledních třicet minut obchodování. ČRa, které se většinu dne obchodovaly na úrovni kolem 1700 korun, prudce vzrostly na 1750 Kč a vymazaly téměř polovinu denního propadu. I ostatní před závěrem mírně posílily.
Nezodpovězenou otázkou pro většinu investorů zůstává, co se s akciovými trhy bude dít dál. Je zřejmé, že určujícím bude pro celosvětový vývoj akciový trh USA. Jsme svědky pouze zdravé korekce, nebo zde jde o začátek konce několikaletého růstu americké ekonomiky? A jak bude na tu nebo onu alternativu reagovat pražská burza?. Vzhledem k tomu, že se v několika nejbližších týdnech neočekává žádná významná zpráva, která by mohla dodat českým akciím vlastní "rozum", je i nadále třeba
sledovat dění na zahraničních burzách, které budou pro vývoj u nás určující.Zdroj: LN z 18. 4. 2000