Akcionáři Northern Rock kvůli znárodnění zuří a chystají žaloby

18.02.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Londýn 18. února (ČTK) - Velcí i malí akcionáři britské hypoteční banky Northern Rock reagovali s nelibostí a hněvem na rozhodnutí vlády o znárodnění ztrátové společnosti. Prohlášení ministra financí Alistaira Darlinga naznačuje, že investoři za své akcie dostanou jen minimální kompenzaci. Investoři proto již proti vládě chystají žaloby.

"Právní zákrok (ze strany akcionářů) je takřka nevyhnutelný," řekl agentuře Reuters analytik James Hutson z firmy Keefe, Bruyette & Woods. Fond SRM, který je jedním ze dvou největších akcionářů, pohrozil vládě žalobou již před víkendovým rozhodnutím v případě, že banku znárodní a nevrátí investorům alespoň nominální hodnotu akcií. Ta je ale více než čtyřnásobně nad nynější tržní hodnotou akcií.

Vláda v neděli rozhodla, že Northern Rock dočasně znárodní. Tomuto kroku dala přednost před dvěma nabídkami na převzetí banky - od společnosti Virgin Group miliardáře Richarda Bransona a týmu manažerů banky. Darling však uvedl, že v případě lepší nabídky jsou zájemcům dveře stále otevřeny.

Northern Rock je největší britskou obětí hypoteční krize v USA. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber (asi 843 miliard Kč). Kompenzaci pro akcionáře určí podle Darlinga nezávislý odhadce; banka však podle něj bude oceněna tak, jako kdyby žádnou vládní podporu nedostala. To naznačuje, že kompenzace akcionářů bude jen minimální, pokud vůbec bude nějaká.

Akcie Northern Rock byly pro dnešek z obchodování na londýnské burze vyřazeny. V pátek uzavíraly na 90 pencích. Podíl téměř 20 procent, který dohromady drží největší fondy SRM a RAB Capital, má hodnotu asi 76 milionů liber.

"Je to velmi smutný den pro akciový trh, bankovní sektor a reputaci Británie jako finančního centra," řekl k rozhodnutí vlády šéf SRM Jon Wood. Fond RAB komentář odmítl, jeho akcie ale spadly o osm procent.

Northern Rock má zhruba 180.000 akcionářů. Drobní investoři, kteří drží asi čtvrtinu akcií banky, rovněž pohrozili žalobami a tvrdí, že jejich vlastnictví bylo zkonfiskováno. "Nebudeme akceptovat převod této společnosti na třetí stranu po dočasném znárodnění, z něhož bude mít tato třetí strana podstatný zisk," řekl Roger Lawson z britského Sdružení akcionářů.

Tisíce drobných investorů vlastní akcie banky od roku 1997, kdy se změnila z družstevní stavební spořitelny na veřejně obchodovanou společnost. Každý z tehdejších 885.000 členů tehdy získal 500 akcií, jejichž hodnota loni přesáhla 5000 liber.

Vláda by dnes měla předložit legislativu, která umožní převést banku do státních rukou. Je to první velký případ znárodnění v Británii od 70. let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK