BHP získala v USA souhlas k převzetí svého rivala Rio Tinto

03.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Sydney/Brusel 3. července (ČTK) - Nadnárodní těžební koncern BHP Billiton Ltd/Plc získal ve Spojených státech částečný souhlas regulačních orgánů k převzetí svého rivala Rio Tinto. Za něj nabízí podle aktuálních tržních cen až 170 miliard dolarů (asi 2,56 bilionu Kč). Pro firmu je to důležitý okamžik, pokud chce plán převzetí dotáhnout do konce, v klíčových zemích ale souhlas ještě nemá.

BHP ale přesto nemusí mít zcela vyhráno. Antimonopolní zákony v USA jsou totiž koncipovány tak, že úřady mají právo případ znovu otevřít, pokud se objeví nové informace. Znovu tak mohou začít zjišťovat dopady transakce na celý trh, a to kdykoli až do doby, než se firmy skutečně spojí.

Návrhem převzetí se v USA zabývá ministerstvo spravedlnosti a Federální komise pro obchod. Prozatím skončila čekací lhůta, kterou vymezuje zákon s názvem Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvements Act. Smyslem je určit, zda návrh převzetí nebude v rozporu s antimonopolními zákony.

Postoj amerických regulačních orgánů lze tedy nyní v podstatě chápat tak, že v USA už BHP Billiton nemá s chystanou transakcí problém. Spojení firem by se totiž amerického trhu zase tak příliš nedotklo, mnohem větší dopady lze očekávat v Asii a v Evropě.

BHP Billiton oznámila záměr převzetí v únoru. Její nabídka je ale ve své povaze nepřátelská, protože management Ria už několikrát řekl, že BHP nabízí příliš málo a nebere v úvahu potenciál firmy.

V Evropské unii se nyní návrh sloučení a jeho dopad na trh zkoumá, proces je ale teprve na začátku. Zdroje agentury Reuters tvrdí, že v pátek by měla Evropská komise oznámit hloubkové šetření dopadů transakce. To by mohlo trvat do konce roku, možná ale ještě déle.

BHP Billiton je největší důlní společnost na světě a zaměřuje se převážně na těžbu kovů a rud. Za jednu akcii Ria firma nabízí 3,4 své akcie, takže hodnota transakce se mění podle toho, jak se mění ceny akcií na burze. Pokud BHP se záměrem uspěje, vznikne obří dodavatel rudy, uhlí a několika základních průmyslových kovů, po nichž je nyní silná poptávka.

Ze sloučení firem mají obavy především odběratelé v asijských zemích, které zažívají nebývalý rozmach. Jde především o Indii a Čínu, kde funguje řada oceláren a průmyslových firem. Ty se obávají, že BHP Billiton spolu s Riem budou mít až příliš velký vliv na tvorbu cen klíčových komodit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK