UCTE: ČR má třetí nejvyšší čistý vývoz elektřiny v Evropě

13.07.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 13. července (ČTK) - Česka republika loni vykázala třetí nejvyšší vývoz elektřiny z členských zemí UCTE. Čistý vývoz (dovoz minus vývoz) představoval 16.000 GWh, což bylo zlepšení o 27 procent oproti roku 2006. Lepší byla už jen Francie (55.000 GWh) a Německo (19.000 GWh). Zjistila ČTK z webových stránek UCTE (Union for the Co-ordination of transmission of eletricity). UCTE zastřešuje 24 národních provozovatelů přenosových sítí, Česko v ní zastupuje ČEPS.

Nejvíce se z Česka vyvezlo na Slovensko a do Německa, kde směřuje více než 70 procent vývozu elektřiny. Naopak 90 procent českého dovozu pochází z Polska, zbytek z Německa, Rakouska a Slovenska.

Vůbec největším evropským vývozcem elektřiny v uplynulém roce byla Francie, která vyvezla přes 65.000 gigawat hodin, následovalo Německo, Švýcarsko a Česko. Naopak nejvíce; téměř 49.000 gigawat hodin dovážela Itálie. Druhou nejvíce dovážející zemí bylo Nizozemsko následované Portugalskem.

Z celkového pohledu se ukazuje, že v zemích patřících do UCTE je pouze deset zemí, které pokrývají svou domácí spotřebu a mohou dále vyvážet. Při srovnání roku 2006 a loňska se ukazuje, že přebytky elektřiny v jednotlivých zemích, kromě Česka a Španělska, se snižují. To se dá vysvětlit zvyšující se domácí spotřebou v jednotlivých zemích a odstávkou některých zdrojů energie v jednotlivých zemích.

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK