Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Okamura: V tuto chvíli se o zdražování již zakoupených zájezdů v žádném případě neuvažuje

Finance.cz

Ti, kdo čekali na odškodnění za zkaženou radost z dovolené, se ho v tomto volebním období skoro jistě nedočkají, uvedl mimo jiné Tomio Okamura pro Finance.cz.

 
 

Téma týdne: Letní dovolená 2009

V předchozích článcích tohoto týdne Letošní dovolená bude dražší a Když vám dovolená nepřinese radost jste se dozvěděli, jak je to s letošními cenami dovolených, za jakých okolností vám může cestovní kancelář zvýšit cenu zájezdu, třebaže tento je již plně uhrazen, jak se vypořádat s pokaženou dovolenou a kdy si vybrat váš konkrétní zájezd.


Tomio OkamuraPřečtěte si tentokrát interview, které se týká zajímavých informací ohledně cestování a letošních dovolených, ale i současných trendů v cestovním ruchu. Na naše otázky odpovídal člen prezídia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláři a agentur Tomio Okamura.

Dobrý den vážený pane Okamuro. Kolik utratí průměrný Čech za dovolenou? Ovlivní letos tuto částku současná krize?

Jedna průměrná česká dovolená včetně nákladů na místě pobytu stála v loňském roce 14 900 Kč. Jednalo se tak o meziroční navýšení přibližně 700 Kč na jednu zahraniční dovolenou a zdůrazňuji je to včetně nákladů na místě pobytu. V letošním roce odhadujeme, že tu „magickou hranici“ 15 000 Kč nepřekročíme. Důvodem však není pouze atmosféra ekonomické krize, nicméně i fakt, že kurz české koruny vůči euru oslabil ve srovnání s loňským létem prakticky o 20 %, což se samozřejmě zásadně projeví v útratách na místě pobytu.

Zájem o nákup zájezdů online každoročně roste. Jsou nějaká úskalí nebo specifika nákupu dovolené přes internet, na co si dát pozor?

V České republice on-line nákup zájezdů sice každoročně roste, ale zdaleka nejsme ještě na vrcholu. V zemích původní patnáctky EU se prodává po internetu v současné době 35 % všech zájezdů a v USA, které je v tomto ohledu nejdále je to dokonce 40 % všech zájezdů. V ČR se zatím po internetu prodává přibližně 25 % všech zájezdů a v loňském roce se v ČR prodalo 2,2 mil. zahraničních zájezdů, tak si lehce dopočítáme, že přibližně 600 tis. Zahraničních zájezdů se loni prodalo po internetu.

Za poslední 3 roky vidíme rozhodně ten trend, že lidé se postupně přestávají bát kupovat přes internet především dražší zájezdy. Největší internetový prodejce Invia.cz, samozřejmě člen naší asociace, reagoval na to před 2 – 3 lety tím, že si paradoxně otevřel kamenné pobočky jakoby to byla cestovní kancelář právě proto, aby zvýšil důvěru klientů v nákup těch dražších zájezdů. Nyní ovšem sledujeme ten trend, že češi si skutečně zvykají kupovat zájezdy po internetu. Na dotazy, o tom, zda je nákup přes internet bezpečný, odpovídáme jako asociace, že samozřejmě bezpečný je. Je to rozšířená metoda po celém světě.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) je české profesní sdružení subjektů cestovního ruchu, založené v roce 1991, které má v současné době 240 členů z řad subjektů cestovního ruchu. Řádným členem se mohou stát cestovní kanceláře a agentury, zabývající se příjezdovým i výjezdovým cestovním ruchem. Přidruženými členy AČCKA se mohou stát zahraniční cestovní kanceláře, hotely, centrály cestovního ruchu, školy a komerční firmy nabízející služby cestovním kancelářím (např. pojišťovny).

Poptávka po zájezdech v tomto roce klesá. Očekáváte, že kvůli krizi mohou krachovat cestovní kanceláře?

Co se týče množství zájezdů, tak zatím nějakou zásadně se snižující poptávku zatím nevidíme, nicméně ten pokles je v současnosti okolo 10 % ve srovnání s loňským rokem. Naštěstí ve srovnání s jinými obory se můžeme spoléhat na jeden geografický fakt a to je, že ČR nemá moře. To znamená je přirozenou snahou Čechů byť by velice snížili útraty na místě pobytu alespoň k tomu moři s tou rodinou a dětmi jet.Navíc v ČR protože jsme umístěni vedle Německa a Rakouska především, tak cenová hladina srovnatelných ubytovacích zařízení v ČR je minimálně stejná, ne-li vyšší než třeba v Chorvatsku či severní Itálii.

Tedy mírný pokles zaznamenáváme, nikoliv ovšem takový, jako např. prodejci spotřebního zboží. Především se domníváme, že se to projeví v nižších útratách na místě pobytu.

Je také nutné rozlišovat zda-li došlo ke krachu cestovní kanceláře nebo pouze k ukončení činnosti, to je velký rozdíl. Nicméně k tomuto bude v budoucnu docházet, protože to je přirozený jev. Já mám univerzální radu pro tento rok: pořizujte zájezd výhradně a pouze u subjektů, které jsou pojištěny proti úpadku. Tyto subjekty mají ze zákona dokonce povinnost mít na viditelném místě umístěnu kopii certifikátu o pojištění. Kdo se vám ho zdráhá ukázat jej prostě nemá. Pojištěných subjektů je nyní v ČR přibližně 970, takže výběr je obrovský.

Tomio Okamura - narodil se 4. července 1972 v Tokiu, kam se jeho maminka po svatbě s Japoncem z velice známé a bohaté rodiny v roce 1966 přestěhovala.  Dvakrát přerušil vysokou školu a jak sám říká, už ji nedokončí. V pubertě si přivydělával jako popelář a v osmnácti, kvůli neshodám s otcem, odešel z domu a prodával popcorn a Coca-Colu. Když se v roce 1994 rozhodl, že zůstane v Česku, měl za sebou dvanáct let v Japonsku a deset u nás. Je majitelem cestovní kanceláře Miki Travel Prague, restaurace Zlaté časy, překladatelské a tlumočnické firmy Mebius, kadeřnického Salonu Blow a s přítelem vydává Pivní magazín. Svým vystupováním v médiích významně zviditelnil Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur.

Je výhodnější si zájezd zakoupit s předstihem na first minute či je výhodnější počkat na nabídky last minute?

Pro toho, kdo dokáže fixovat termín dovolené s předstihem, je jednoznačně výhodný first minute. Proč? Dostáváte slevu v průměru 10 %, a hlavně (na rozdíl od last minute), vybíráte si z kompletní nabídky. Nevýhoda first minute je pouze jedna a to pro typy lidí jako jsem já . Nejsem schopen si fixovat termín dovolené, protože díky pracovnímu vytížení nejsem schopen v lednu nebo únoru určit, který týden v červnu budu mít volno. Jinak jsou tu samé výhody – jsou dnes již CK, kterým stačí dát zálohu pouze 1 000 Kč na rezervaci first minute. Dříve to bylo minimálně 30 % z ceny zájezdu, takže člověk byl tímto trochu blokován. Takže pokud se nakonec rozhodnete jet někam jinam tak už není tak hrozné původní zájezd zrušit a přijít tak o onu složenou zálohou 1 000 Kč.

Last minute rozhodně nejsou pro rodiny s dětmi. Last minute je pro „akčnější lidi“, kteří mají moderní smýšlení a jsou zcestovalí. Ve finále u super last minute jsou ceny i o 20 % nižší, takže jsou velmi výhodné. Čili pro toho, kdo je zkušenější nebo nemá příliš nároky, je vhodný last minute. Z 2,2 mil. zájezdů, co se v loni prodalo bylo 40 % first minute, 20 % byl standardní prodej za katalogové ceny (to nás teď čeká v mezidobí duben až květen) a 40 % byly last minute. Přičemž před 5 nebo 10 lety standardní katalogový prodej činil polovinu prodaných zájezdů a last minute 10 %. Je vidět, že s tím, jak jsou Češi zkušenější cestovatelé, víc a víc jich využívá právě last minute. Standardní prodej neustále klesá.

Je pravda, že CK může cenu zájezdu dodatečně navýšit i pokud již má klient celou částku uhrazenu?

Ano, CK může jednostranně zvýšit cenu, ale pouze za jasně stanovených podmínek. (více k tomuto tématu naleznete v článku Letošní dovolená bude dražší, pozn. redakce)

Jednostranně znamená, že pakliže to klient neakceptuje, může stornovat zájezd, ale pouze při dodržení stornovacích podmínek. V tomto ohledu je naše legislativa sladěná s legislativou EU. Zájezd kupujeme mnoho měsíců předem, právě proto je tu tak možnost, že za podmínky, že je klient informován o této eventualitě, může dojít ke zdražení již zakoupeného zájezdu. 

Máte nějaká doporučení pro naše čtenáře v současné situaci, kdy se může stát, že se budou zdražovat i již zaplacené zájezdy?

O takovémto zdražování se v tuto chvíli neuvažuje. Všechny cestovní kanceláře si uvědomují, že je to až to nejzazší řešení, které existuje. Každému z nás je jasné, že to vzbudí nevoli. Pro nás je hranicí 30 Kč za euro. V případě, že se kurz k této hranici přiblíží, resp. tuto hranici překročí tak většina cestovních kanceláří zváží překalkulování ceny neprodaných zájezdů a až v další fázi by se mělo sáhnout na ceny již prodaných zájezdů. Ovšem upozorňuji, že v této chvíli se o takové možnosti vůbec neuvažuje. Vše se bude odvíjet od vývoje kurzu eura.

V budoucnu se v návrhu nového občanského zákoníku se počítá s tzv. odškodněním za ztrátu radosti z dovolené. Co si o tom myslíte?

Hodně bychom se divili, kdyby občanský zákoník ve stávajícím volebním období vůbec prošel parlamentem. Ti kdo čekali na zkaženou radost z dovolené, tak náš názor je, že z 90 % se toho v tomto volebním období nedočkají.

Mediální komedie pana ministra Pospíšila je skutečně úplně skandální záležitost, protože on si vymyslel překlad německých ustanovení. My jsme si nechali od německé asociace cestovních kanceláří poslat jediné dva cca pětiřádkové odstavce zákona, kde se hovoří o tzv. odškodnění za nemajetkovou újmu klientům a on si výraz odškodnění za nemajetkovou újmu klientům přeložil do češtiny jako odškodnění za zkaženou radost z dovolené. Když jsem se na to ptal náměstka pro legislativu Korbela zda, je to výmysl úředníků nebo politické zadání ministra, řekl mi, že je to zadání ministra. Dále mi řekl a to je úsměvné, nám výraz odškodnění za nemajetkovou újmu připadá, že v češtině je to ekvivalent odškodnění za zkaženou radost z dovolené. Mně tedy nepřipadá výraz „nemajetková újma“ jako ekvivalent k výrazu „zkažená radost z dovolené“ a byl bych rád aby se tu přestala dělat mediální komedie a používaly exaktní právnické termíny. Má to (zkažená radost z dovolené, pozn. red.) být snad zkažený sex na dovolené nebo kobylky v pokoji nebo špatné počasí nebo špatná nálada? Jsme svědky toho jak ministr pospíšil degradoval letitou práci na občanském zákoníku, protože přesto, že jsou tam stovky jiných ustanovení, tak se v televizi probírá pouze zkažená radost z dovolené, pouze jedno populární téma. Termín odškodnění za zkaženou radost z dovolené nemá z 90 % šanci projít. Jednali jsme s mnohými poslanci a většinou jim je jasné, že se jedná jen o mediální hru a snahu se zviditelnit. Proti jsou např. i ministři Říman, Svoboda; proti je i Alexandr Vondra. Se všemi jsem jednal.

Hlavně odškodnění za nemajetkovou újmu již v České republice existuje. Jako nejmarkantnější příklad dávám havárii autobusu u Nažidel. Lidé tam dostali miliónová odškodnění – to je typické odškodnění za nemajetkovou újmu. Ministr argumentuje tím, že to chce upřesnit, upřesnit termínem „zkažená radost z dovolené“? To teda mně ani právníkům jako žádné upřesnění nepřipadá.

My i členové vlády, které jsem jmenoval, jsou proti, protože se nyní v EU připravuje novela směrnice o zájezdech, jejíž přijetí se odhaduje v roce 2011. ČR ji musí povinně implementovat do právního řádu. Proto je zbytečné vymýšlet tento paskvil a následně zákon předělávat a dablovat práci úředníků.

Myslíte si, že by se měly CK deklarovat výši náhrady v případě, že nebude dodržena jakákoliv služba ze strany cestovní kanceláře tak, jak to po vzoru Frankfurtské tabulky slev učinila CK Fischer? Je to krok správným směrem?

Cestovní kancelář Fischer je významným členem naší asociace. Neexistuje země EU, kde by ze zákona platila nějaká tabulka. Nejsme proti, ale je to jen jeden z mnoha marketingových nástrojů a zdůrazňuji, že nic takového v Evropě závazně nefunguje.

Jaké jsou současné trendy v cestovním ruchu? Kam češi nejčastěji míří?

Téměř polovinu všech zahraničních dovolených strávili vloni Češi pouze v těchto čtyřech státech : Chorvatsko, Slovensko, Itálie a Řecko. Celé jedna třetina všech českých zahraničních dovolených pak připadá pouze na Chorvatsko a Slovensko. Především dosud stále vedoucí Chorvatsko zaznamenalo vloni pokles počtu českých turistů o 6% na 623 tis. osob, důvodem jsou nejen loňské problémy (notářsky ověřené formuláře pro děti a zákaz dovozu jídla), ale i fakt, že v Chorvatsku už téměř každý Čech jednou byl a proto je nyní zájem o další středomořské destinace.

I v letošním roce budou, stejně jako vloni, nejpopulárnějšími dovolenkovými destinacemi českých občanů Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko, Rakousko, Egypt, Tunisko, Španělsko, Francie, Bulharsko a Turecko.

Pane Okamuro, otázka na závěr, které destinace preferujete Vy osobně a proč?

Já to mám úplně jinak než drtivá většina Čechů. Protože vůbec nemám čas v létě už celých 15 let, co podnikám v cestovním ruchu, tak v létě vůbec nemůžu nikam jet. Já se beru volno pouze v zimě a tím pádem logicky musím směřovat svoje dovolené do tepla a teplo je v tu chvíli pouze na jižní polokouli a nebo v okolí rovníku. To znamená, že mými oblíbenými destinacemi jsou z tohoto pohledu Rio de Janeiro a Kapské Město. To jsou města, která jsou mi velice blízká, jsou tam příjemní lide, příjemné ceny, moře, teplo,… Tam se člověk cítí mnohdy jako doma.

Děkuji za rozhovor,

Lukáš Pololáník, Finance.cz

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené

28.06.2017  |  Hana Bartušková

Pas, letenky a peněženku. Sbalilas to, mámo? Eura máš? Vezmi toho co nejvíc, aby bylo na zmrzlinu a na pivo k obědu. 

Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“

28.06.2017  |  Tomáš Procházka

V Česku přibývá míst, kde můžete platit bitcoiny. Tam, kde tuto formu platby nepodporují, využijte bitcoin platební kartu s multiměnovou kartou…

ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?

27.06.2017  |  Luboš Svačina

ČNB rozšířila svá doporučení ohledně poskytování hypoték. Kromě hodnoty nemovitosti bude nyní ještě více záležet na tom, jaké mají žadatelé příjmy a…

Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.

27.06.2017  |  Lucie Mečířová

Prázdniny začínají a s nimi i dovolenková sezóna. Na prázdniny s dětmi ale nemusí jen rodiče. Často jsou to právě zaúkolovaní prarodiče, kteří berou…

Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky

27.06.2017  |  Tomáš Procházka

Abyste mohli začít obchodovat či platit bitcoiny, je důležité mít vhodnou peněženku. V článku se dozvíte, jaké možnosti dnes jsou, jak takovou…

EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?

27.06.2017  |  Petr Gola

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Na průměrnou mzdu většina zaměstnanců v zemích EU…

Macron ve stopách Babiše

26.06.2017  |  ČTK

Babiš tvrdí, že svým hnutím ANO inspiroval vítěze francouzských prezidentských voleb Macrona, se kterým se v loni v únoru setkal.

Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené

26.06.2017  |  Martin Ježek

Dnes si skutečně nemusíte brát do vyspělé ciziny velkou hotovost a riskovat, že vám někdo ukradne peněženku a přijdete o všechno. Platební karta, pár…

Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito

26.06.2017  |  Redakce

Kdyby jen existoval způsob, jak sledovat kdykoliv během dne, jaké nové články máme na finance.cz...

Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?

26.06.2017  |  Tomáš Procházka

Technologie blockchain, která je základním stavebním prvkem kryptoměn bitcoin, je využitelná i mnoha dalších odvětvích. Jak velký vliv na naši…

Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?

23.06.2017  |  Martin Ježek

Máte všetečného šéfa, který vám v práci kontroluje elektronickou poštu? V jistých případech na to má skutečně právo. Rozhodně to však není právo…

Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...

23.06.2017  |  Lucie Mečířová

Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního…

Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce

23.06.2017  |  Michal Bureš

V dnešní době, kdy zaměstnanost láme rekordy, je velký nedostatek pracovníků. S létem přichází možnost zaměstnávání…

Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná

22.06.2017  |  Michala Moravcová

Německá kancléřka Angela Merklová dnes uvedla, že silná Evropa je pro Spojené státy americké přínosná. Tato slova padla na pozadí napjatých vztahů s…

500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?

22.06.2017  |  Petr Gola

Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za červenec,…

Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte

22.06.2017  |  Lucie Mečířová

Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je…

Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!

22.06.2017  |  Michal Bureš

Prázdniny jsou časem brigád v mnoha odvětvích české ekonomiky. Studenti mohou být pro zaměstnavatele oživením, ale i…

Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ

21.06.2017  |  Michal Bureš

Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studia a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své…

Každá kapka se počítá: 19 tipů, jak šetřit vodou v paneláku i na zahradě

21.06.2017  |  Jana Poncarová

Sucho je viditelné. Zvlášť na nízko střižených trávnících slunce vypaluje neúprosné žluté skvrny. Vodohospodáři upozorňují, že ubývají podzemní vody…

Víte jistě, kde je kouření zakázáno? Za porušení zákona hrozí pokuta až 50 000 Kč.

21.06.2017  |  Lucie Mečířová

Kuřáci mají už několik týdnů utrum. S novým protikuřáckým zákonem se pro ně okruh možností nepříjemně zúžil. Na místech, kde kouřili posledních…

9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte

20.06.2017  |  Miroslava Hrášková

Chystáte se letos na dovolenou za exotikou? Do Asie nebo do Afriky. Dejte si pozor na suvenýry, které jsou zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba…

Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?

20.06.2017  |  Petr Gola

Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?

Šetřím, šetříš, šetříme. Jak na to?

20.06.2017  |  Martin Ježek

Pro někoho je nedostatek peněz skutečný problém a vyjít s nimi každý měsíc považují skoro za nemožné. Situace by se možná zlepšila, kdyby dodržovali…

Sezóna Last Minute je tady. Jak se nenechat podvést?

19.06.2017  |  Lucie Mečířová

Dovolené mají být obdobím klidu. S výběrem těch na poslední chvíli se ale jedná spíš o adrenalinový zážitek. Od koho jsou Last Minute věrohodné a co…

Na co si dát pozor při sjednání brigády

19.06.2017  |  Martin Ježek

Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi.…

Jak velkou část příjmů dávají Češi na splátku hypotéky?

19.06.2017  |  Luboš Svačina

Navzdory růstu příjmů českých domácností, vlastnické bydlení je pro Čechy stále méně dostupné a zdražuje.

Lze dojet do Chorvatska a zpět na jedno natankování? A vyplatí se to vůbec?

16.06.2017  |  Dalibor Žák

Nejlepší auto do půl milionu ujede na jednu nádrž 1667 km. Srovnali jsme 20 aut s cenouvkou do půl milionu a největším dojezdem.

Škola skončila: kdy si musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění?

16.06.2017  |  Hana Bartušková

S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak…

Měníte od 1. července zdravotní pojišťovnu? Na nic nezapomeňte!

16.06.2017  |  Petr Gola

Každý pojištěnec může změnit zdravotní pojišťovnu vždy jednou za 12 kalendářních měsíců, a to vždy od 1. ledna nebo 1. července. Přihlášku je přitom…

Joint v zaměstnání? Raději ne!

16.06.2017  |  Martin Ježek

Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno - prostě si…

Kolik dostanete čistého na brigádě? Počítejte s námi.

15.06.2017  |  Petr Gola

Nabídka příležitostných brigád je nejvyšší v letních měsících. Mnozí zaměstnavatelé preferují na krátkodobou výpomoc práci na dohodu o provedení…

Velký dovolenkový speciál: na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí

15.06.2017  |  Tomáš Procházka

Brzy nastane čas dovolených a výjezdů autem do zahraniční. Pojištění vozu před cestou do ciziny se může hodit každému motoristovi, protože za…

Určitě víte správně, co si můžete a nemůžete zabalit do příručního zavazadla do letadla?

15.06.2017  |  Lucie Mečířová

Léto začíná postupně přicházet k sobě a sezóna zájezdů je skoro tu. Pokud navíc cestujeme letadlem, k dispozici nám po dobu letu bude jen příruční…

Navrhovaný rozpočet pro 2018: stát přerozdělí nejvíce za posledních 8 let

14.06.2017  |  Hana Bartušková

Dnes vláda jedná o rozpočtu na příští rok. Co si o navrhovaném rozpočtu myslí Ing. Štěpán Křeček, MBA z Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské…

Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí

14.06.2017  |  Petr Gola

Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé lidi je však…

Statistiky promluvily: změňte dodavatele, ročně ušetříte až 7500 Kč za elektřinu a plyn

14.06.2017  |  Jana Poncarová

České domácnosti opět hledají cestu k úsporám energií. Za prvních pět měsíců letošního roku změnilo dodavatele elektřiny nebo zemního plynu přes 230…

Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!

14.06.2017  |  Martin Ježek

Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na…

Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí

13.06.2017  |  ČTK

Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce…

Konečně: letní dovolená v EU bude letos poprvé bez roamingu

13.06.2017  |  Tomáš Procházka

Díky regulacím Evropské unie bychom mohli letos za dovolenou ušetřit. V článku se dozvíte, na co je třeba si dát pozor, a co byste měli vědět, než s…

Za půl roku končí Yellenová v čele Fedu, jak si vedla?

13.06.2017  |  Michala Moravcová

Americká centrální banka (Fed) jako jediná centrální banka rozvinutých zemí míří svojí měnovou politikou na dva cíle, a to trh práce a cenovou…

Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to zkontrolujte!

13.06.2017  |  Petr Gola

Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této kategorii u…

8 tipů, jak na dovolené ušetřit

13.06.2017  |  Lucie Mečířová

Občerstvení, taxi, suvenýry, cetky a zbytečnosti. To jsou věci, za které plno lidí nechá v zahraničí až desetitisíce. Takhle by to ale nešlo. Skvělou…

Nové trendy ve vývoji alternativních měn – čeká nás nová „finanční revoluce“?

12.06.2017  |  Tomáš Procházka

Od počátku roku 2017 sledujeme dramatický vývoj na poli všech alternativních měn. Dozvíte se, kam celý trh s kryptoměnami pravděpodobně směřuje a…

Full service. Bankomat může zcela nahradit banku

12.06.2017  |  Euro.cz

Nechodit do banky a ušetřit tak čas. Vybrat si bankovky podle sebe, zobrazit zůstatek na účtu a vložit peníze na účet. To jsou služby, které podle…

Jak je to s povinnou výbavou do auta na dovolené v zahraničí?

12.06.2017  |  Lucie Mečířová

Letní prázdniny se neúprosně blíží a s nimi i sezóna dovolených. Plno Čechů tak společně s rodinou vyráží autem k moři. Za co vám ale případná…

Ochrana osobních údajů: co vás za rok čeká a nemine

09.06.2017  |  Tomáš Procházka

Nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů, který začne platit přibližně za rok, se dotkne všech podnikatelů, kteří nakládají s osobními údaji.…

Velký dovolenkový speciál: cestovní pojištění ano, nebo ne?

09.06.2017  |  Hana Bartušková

Jaké jsou podmínky evropského zdravotního pojištění, kde všude nám platí modrá kartička zdravotního pojištění a jak drahá může být zdravotní péče na…

Kdy musejí studenti a absolventi platit sociální pojištění?

08.06.2017  |  Redakce

Budoucí absolventi středních a vysokých škol se často ptají, zda po ukončení studia musí začít pojistné na sociální zabezpečení platit. To však…

Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat raději zaměstnat

08.06.2017  |  Petr Gola

Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná výdělečná…

Kdy vám pomůže asistenční služba zadarmo?

08.06.2017  |  Martin Ježek

Měl to být docela pěkný výlet. Ale ochota auta poslouchat se vytratila a posádka se k radám, jak to opravit nějak nemá. Kdo tedy pomůže? Že by moje…
Zobrazit související aktuality