Novorolský Thun 1794 vypálil první talíře po odstávce porcelánky

21.05.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nová Role (Karlovarsko) 21. května (ČTK) - Novorolská společnost Thun 1794, která je novým vlastníkem zkrachovalého Karlovarského porcelánu (KP), dnes ráno vypálila prvních 18.000 talířů po odstávce závodu. Zakázka je určena pro Švédsko a bude mít celkem kolem 70.000 kusů. V závodě nyní pracuje 50 lidí, původně jich bylo asi 400. Thun obnovil výrobu v pondělí a postupně rozjíždí technologie nejen v Nové Roli, ale také v závodě Klášterec. ČTK to řekl vedoucí provozu Petr Chvojan.

Jasným znamením, že porcelánka znovu ožívá, byla teplota ve výrobní hale. Tady bylo ještě před časem poměrně chladno. Jakmile se však rozžehly hořáky v pecích, rázem se výrazně oteplilo. Thun nejdříve zapnul takzvanou přežahovou pec a poté i pec k ostrým výpalům. "Přežahová pec najíždí na provozní teplotu zhruba dva dny, ostrá k finálním výpalům produktů dosáhne maximální teploty 1400 stupňů Celsia do sedmi hodin," uvedl Chvojan.

Talíře pro švédského zákazníka nejdříve čekal přežah kvůli získání pevnosti před glazováním. Pak následoval ostrý výpal, kdy pomalu projížděly komorou pece asi sedm hodin. Dále budou směřovat do dekorace. V ní začne provoz, stejně jako v balírně a expedici, příští týden. To se bude postupně zvyšovat počet lidí ze současných 50 na 150 do konce května. "První výpal je pro nás symbolem, že porcelánka žije," dodal Chvojan.

Mistr pálení a glazování Stanislav Kubín řekl, že snad vůbec nepochyboval, že by se do práce nevrátil. V porcelánce pracuje 17 let, z toho 15 let jako mistr. Přiznal, že vypnutí pece v době, kdy se výroba zastavila, pro něj moc příjemné nebylo. "Stále jsem ale věřil našemu vedení, které tvrdilo, že se dělá vše proto, aby závod pokračoval pod novým vlastníkem. A ani to netrvalo moc dlouho a znovu pálíme," podotkl.

Veteránem porcelánky je s 38 odpracovanými roky Jaroslav Suchomel. Z toho se notnou část doby točí právě kolem pecí. Uvedl, že v minulosti několikrát zažil vypnutí pecí. Vždy se v nich však oheň znovu rozžehl. Takže ve šťastný konec věřil i tentokrát. "Těch pár měsíců nejistoty moc příjemných nebylo, ale většina lidí věřila. A teď se vrací nazpět. Jakmile pec jede, hned je to všechno veselejší," dodal.

Thun 1794 má nyní zakázky za zhruba 40 milionů korun a jedná o dalších. Zatím vyrábí téměř výhradně pro klienty v zahraničí, například ve Švédsku, Rusku a Itálii. Za strategické považuje předseda představenstva Thun 1794 Michal Bíman obnovení standardních vztahů s dodavateli surovin a energií. "Po zkušenostech s KP k nám někteří dodavatele přistupují obezřetně, ale to se určitě změní," konstatoval.

Zkrachovalá společnost KP bude ještě existovat do ukončení konkurzu a poté bude vymazána z obchodního rejstříku. Používán už nebude ani název Hengis, který KP koupil. Ten své sídlo přesunul z Plzně do Nové Role a nově bude vystupovat jako Thun 1794, poznamenal Bíman. "Začíná nová etapa v historii výroby porcelánu. Můžeme ho dále považovat za karlovarský, ovšem s malým písmenem k. Postupně rozjedeme všechny závody," uvedl. Hengis koupil ještě závod v Lesově a provoz sítotisku v Karlových Varech.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK