Světová finanční krize naplno propukla zhruba před rokem, kdy americká vláda oznámila, že převezme kontrolu nad polostátními hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Finanční krize, které bylo Česko díky stabilnímu finančnímu systému z valné míry ušetřeno, se postupně přelila do reálné ekonomiky. Banky omezily půjčování peněz, podnikům ubyly zakázky, omezily výrobu a začaly propouštět. Tomu se následně již nevyhnula ani česká ekonomika.
Zatímco ještě ve třetím čtvrtletí loni rostl hrubý domácí produkt o 3,1 procenta, v následujícím čtvrtletí již poklesl o 0,1 procenta. Dno zřejmě dosáhla ekonomika ve druhém čtvrtletí letos, kdy HDP klesl o 4,9 procenta.
"Asi nejvíce překvapivá byla rychlost, s jakou recese dorazila do Evropy a do ČR. Zatímco ještě třetí čtvrtletí loňského roku nevypadalo tak zle, hned další měsíce přinesly neuvěřitelně rychlý propad zakázek a výroby. Byl to zlom, který v našich podmínkách nemá, snad s výjimkou pádu východních trhů na začátku 90.let, obdoby," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Právě průmysl byl jedním z nejviditelnějších příkladů, jak rychle se krize dostala do ČR. Průmyslová výroba trvale klesá v meziročním srovnání od října loňského roku. Nejhorší situace byla přitom v únoru, kdy klesla o 23 procent. V červenci pak klesla o více než 18 procent.
Kvůli tomu změnou prošly podle analytika Citco-finanční trhy Jiřího Šimka mnohé firmy, které se více zaměřily na hlídání nákladů. Pro mnohé s počátkem krize přišel dokonce boj o přežití.
"Finanční krize přivedla do recese mnoho zemí, které představují důležité obchodní partnery České republiky. Pokles poptávky v zahraničí a následně i na domácím trhu odhalila citlivou strukturu české ekonomiky," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Velmi neobvyklé byla podle Dufka i rychlost, s jakou se firmy začaly zbavovat svých zaměstnanců. "Zatímco dříve se na trhu práce měnily poměry se zpožděním zhruba tří čtvrtletí, tentokrát to bylo téměř okamžitě. Ukazuje se tak, že český trh práce je mnohem flexibilnější než na první pohled vypadá," uvedl.
Nezaměstnanost se v září loňského roku pohybovala kolem pěti procent, nyní je přes osm procent a postupně podle odhadů poroste k deseti procentům. Největší nárůst nezaměstnanost přitom přinesl únor, kdy počet nezaměstnaných stoupl z lednových 6,8 na 7,4 procenta.
Krize rovněž podle analytiků odkryla neduhy českých veřejných financí. "Dokud ekonomika rostla a s ní rostly i příjmy státu, štědrý sociální systém bylo z čeho financovat. S recesí se vytrácí příjmy a zdroje pro sociální dávky vysychají. Nezbývá než šetřit," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
Optikou těchto růžových brýlí byl podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka sestaven i státní rozpočet na letošní rok. "Schodek bude ovšem čtyřnásobně vyšší a jeho úroveň se pohybuje na hranici akceptovatelnosti. Výhled na příští rok ukazuje, že nejde jen o cyklickou záležitost ale o hluboký strukturální problém zanedbávaný více než desetiletí všemi vládami, které tuto zemi vedly," uvedl. Zatím co schválený rozpočet pro letošek počítá s deficitem 38,3 miliardy korun, reálně se očekává schodek přes 160 miliard korun.
Celkově současná recese podle Dufka ukazuje, jak moc je česká ekonomika citlivá na vývoj zahraničních trhů, a jak vrtkavá je nálada zahraničních finančních investorů. "Ukázalo se, že pohyb na finančních trzích není zdaleka tak bezpečný, jak to vypadalo v posledních letech. Ukázalo se, že i velké banky se mohou dostat do problémů a že akcie nemusí jen růst," dodal Šimek.