Zápolení o byty se účastní o polovinu lidí méně než při poslední aukci v prosinci. V dnešní aukci se objevilo 30 nemovitostí ze 13 různých projektů. V prosinci se dražilo 39 nemovitostí. Do dnešní aukce se přihlásilo kolem 60 registrovaných účastníků. Organizátorem je i tentokrát realitní agentura Gavlas a realitní kanceláří Professionals.
U několika bytů byla výsledná cena jen těsně pod ceníkovou hodnotou. Například byt developerské společnosti Finep z projektu Britská čtvrť v Stodůlkách s ceníkovou hodnotou 3,87 milionu korun se prodal za 3,75 milionu Kč. Byt společnosti Ablon Group v Čakovicích se vydražil za 2,8 milionu korun, což je zhruba o 20 procent méně než činila hodnota v ceníku. Přibližně o třetinu levněji se prodal byt společnosti Lipnická na Černém Mostu. Žižkovský byt firmy Euro Ventures Prague se vydražil za vyvolávací cenu dva miliony korun.
Zatím však není jasné, jestli kupující byty nakonec skutečně získají. U jednotlivých bytů byly neveřejně stanovené takzvané limitní ceny, které ale byly pro prodej klíčové. Vítěz každé aukce se hned po jejím skončení soukromě dozvěděl, zda limitní cenu naplnil. Počet bytů, které se takto skutečně prodaly, mají organizátoři zveřejnit až dodatečně.
Pokud kupující limitní ceny dosáhl nebo jí překonal, musí s ním majitel nemovitosti ještě dnes podepsat rezervační smlouvu. V případě, že výsledná hodnota je na konci dražby pod limitní cenou, má realitní firma pět dní na rozmyšlenou, jestli mu i za těchto podmínek byt nebo dům prodá.
"Proč nezačínáte přímo na limitní ceně?" ptali se během aukce někteří lidé. Dalším vadilo, že pořadatelé po vydražení každého bytu veřejně nesdělují, jestli byla limitní cena naplněna. "Limitní cena je standardní nástroj, který se při aukcích používá," odpověděl licitátor.
Problém s konečným prodejem bytů nastal i při poslední podobné aukci v prosinci. Tehdy totiž stavitelé odmítli některé vydražené byty kupujícím prodat. Konečné ceny jim připadaly příliš nízké. Vyvolávací ceny proto dnes začínaly na 60 procentech katalogových cen, což mělo být blíže představám developerů.
Nejmenší vyvolávací cena v dnešní aukci činila 1,24 milionu korun, týkala se jednopokojového bytu na Černém Mostu. Nejdražší byl naopak rodinný dům ve Vinoři s vyvolávací cenou 8,8 milionů korun.
Aukce je na rozdíl od veřejné dražby soutěží nabídek účastníků, kdy zvítězí nejvyšší nabídka a vítěz aukce podepíše rezervační smlouvu. Dále se postupuje stejně jako při přímém prodeji včetně běžného splátkového kalendáře.
Počet postavených, ale neprodaných bytů se v Praze podle informací z trhu pohybuje v řádu tisíců. Odhady o přesných počtech bytů se ale různí. Zatímco realitní poradenská společnost King Sturge již dříve odhadla počet neprodaných bytů v dokončených pražských projektech přibližně na 3000, odhad developerské firmy Ekospol se v případě projektů s 50 a více byty pohybuje kolem 2300. Podle analytika King Sturge Ondřeje Novotného ale podíl neprodaných bytů na jejich celkovém počtu nelze přesně určit, protože není možné definovat základnu, která tvoří 100 procent.