ÚOHS začal zkoumat prodej kamenolomů Tarmac firmě Eurovia

18.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brno 18. června (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal posuzovat prodej kamenolomů společnosti Tarmac CZ francouzské firmě Eurovia. ČTK to zjistila z elektronické databáze antimonopolního úřadu. O souhlas s transakcí požádala Eurovia. Prodej aktivit Tarmaku nedávno zčásti schválila i Evropská komise, která se ale ve Francii a ČR obává narušení trhu. Posouzení fúze týkající se těchto zemí proto komise předala českému a francouzskému soutěžnímu úřadu.

ÚOHS proto v úterý zahájil správní řízení, na rozhodnutí má 30 dnů. Pokud antimonopolní úřad obecně zjistí ve správním řízení nějaké potíže, například v podobě stížností konkurentů, může lhůtu prodloužit až o čtyři měsíce. Teoreticky může fúzi i zastavit, v posledních letech se to ale nestalo. Může také dospět k závěru, že fúze u menších firem nepodléhá jeho povolení.

"Po předběžném přezkoumání komise shledala, že hrozí nebezpečí, že tato část navrhované transakce by mohla ve Francii a České republice zásadně narušit hospodářskou soutěž v oblasti drceného kameniva, asfaltových směsí a inženýrského stavebnictví a výstavby silnic," uvedla komise minulý týden.

Eurovia podniká ve výstavbě a údržbě silnic, rozvoje železniční infrastruktury či výrobě stavebního materiálu. Tarmac mimo jiné vyrábí a prodává drcené kamenivo z lomů a dolů. V únoru se firmy dohodly na tom, že Eurovia získá části Tarmaku v Německu, Polsku, Francii a ČR. "Pokud jde o trhy v Polsku a Německu, navrhovaná transakce zde nezpůsobí významné překrývání činností. Komise proto shledala, že spojení nevyvolá obavy z narušení hospodářské soutěže," napsala EK v prohlášení.

Tarmac je dceřinou společností těžařské firmy Anglo American. Eurovia akvizicí tak chce posílit svoji pozici v Evropě, zvláště v zemích, kde je na vzestupu výstavba silnic. Součástí celé akvizice je podle dřívějších informací zhruba stovka míst na těžbu kameniva s roční produkcí kolem 30 milionů tun. Podniky zaměstnávají kolem 1000 osob a jejich roční příjmy se pohybují kolem 150 milionů eur (3,9 miliardy korun).

Eurovia je divizí stavební společnosti Vinci, která je evropskou jedničkou ve výstavbě a údržbě silnic a železniční infrastruktury. Působí v 15 zemích, kde má kolem 41.500 zaměstnanců. Loňské příjmy firmy činily osm miliard eur.

Česká firma Tarmac CZ patří k největším producentům kameniva v republice, ovládá zhruba 13 procent českého trhu. Zaměstnává zhruba 280 pracovníků a ročně dodává na trh přes šest milionů tun kameniva a písků. Provozuje 25 vlastních provozoven, z nichž je 19 lomů a šest pískoven, které jsou rozmístěny v osmi krajích.

Tržby českého Tarmaku předloni stouply meziročně o 2,4 procenta na 1,28 miliardy korun. Zisk naopak klesl o 13,5 procenta na 220 milionů. Výsledky za loňský rok dosud firma nezveřejnila.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK