Trichet: EU nenechá nejslabší členy eurozóny zbankrotovat

20.06.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Berlín 20. června (ČTK) - Evropa nedovolí, aby nejslabší členové eurozóny byli nuceni pod tíhou dluhů vyhlásit bankrot. V rozhovoru pro dnešní vydání listu Welt am Sonntag to řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Ten podle listu vyloučil možnost, že země jako Řecko, Španělsko či Portugalsko nebudou schopny splatit dluhy.

"To nedovolíme. Nezavedli jsme maastrichtskou smlouvu proto, abychom pak udělali krok zpět," řekl Trichet. Maastrichtská smlouva stanovuje podmínky plnění makroekonomických ukazatelů.

Šéf ECB v rozhovoru s týdeníkem také znovu obhajoval nedávné rozhodnutí banky začít s odkupem státních dluhopisů. ECB chce tímto způsobem přispět ke zklidnění situace na finančních trzích, především ke snížení nákladů na obsluhu dluhu pro silně zadlužené Řecko a další členy eurozóny, kteří mají napnuté finance.

"Situace byla dramatická, Evropa byla v epicentru krize," uvedl Trichet. Kontroverzní krok začít nakupovat dluhopisy vlád ale vyvolal ostrou roztržku mezi nejvyššími představiteli ECB. Trichet si proti sobě postavil ECB a především vlivného guvernéra německé centrální banky Axela Webera. Ten rozhodnutí ECB otevřeně kritizoval a tvrdil, že vytváří vážná rizika z hlediska udržení stability.

"V posledních týdnech jsem pochopil jednu věc: v Německu se některé věci interpretují jinak," řekl Trichet. "Klauzule, že se nebude nikdo zachraňovat, znamená, že zde není povinnost nabízet subvence či transfery. Neznamená to ale, že v mimořádných situacích jedna země nemůže nabídnout pomoc zemi druhé," dodal.

Maastrichtská smlouva, která umožnila vznik jednotné evropské měny euro, mimo jiné stanoví, že žádná země eurozóny by neměla zachraňovat jinou. Německo odmítlo myšlenku, že by se z EU stala "zóna transferu", kde bohatí členové budou podporovat chudší země.

"Byl bych rád, kdyby německá veřejnost reagovala s takovou nevolí i na porušení evropského paktu stability v roce 2004, jako teď reaguje na naše rozhodnutí nakupovat státní dluhopisy," připomněl Trichet. Ministři EU se v roce 2004 dohodli na pružnějším uplatňování pravidel paktu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK