Bush si brousí zuby na Saddáma, rezoluci nepředloží

17.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Spojené  státy, Velká Británie a Španělsko upustily od snahy prosadit v Radě bezpečnosti rezoluci schvalující vojenský zásah v Iráku... 

 Američané a jejich spojenci si tak otevřeli prostor pro útok  na Bagdád bez souhlasu OSN.  
 
Podle mluvčího Bílého domu Ariho Fleischera se prezident  George W.Bush chystá dát Bagdádu ultimátum a vyzve iráckého  diktátora Saddáma Husajna k rezignaci. "(Prezident) řekne, že Saddám Husajn musí opustit zemi, aby  se vyhnul válce," uvedl Fleischer. "Další krok je na Saddámovi." 

Bush vystoupí s projevem v 02:00 SEČ poté, co se mu  nepodařilo prosadit v Radě bezpečnosti jednotné stanovisko  ohledně postupu vůči iráckému režimu.  Návrh rezoluce měl dát Bagdádu několik posledních dní,  aby dobrovolně odzbrojil.  

Francie však znovu oznámila, že chce poskytnout Saddámu  Husajnovi ještě nejméně 30 dní na splnění konkrétních požadavků,  jejichž výčet sestavil šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix. Washington to ale odmítl.

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.