USA vsadí na rychlou válku, jež podlomí vůli Iráku

17.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Analýza - Jakmile Washington vypustí  na Saddáma Husajna a jeho přívržence ničivý arzenál sestávající  z přesně naváděných střel a "chytrých" bomb, americké a britské  pozemní síly zřejmě nebudou dlouho váhat a brzy vstoupí  na irácké území.

Američtí vojenští plánovači spoléhají na psychologický efekt  "bleskové války", kterou si chtějí zajistit rychlé vítězství.  Experti se shodují, že první jednotky americko-britských vojsk  o celkové síle 280.000 mužů vyrazí bez prodlení k severu.  Zatímco Saddám a jeho důstojníci vyhrožují překvapivě  houževnatým odporem a krvavými boji muže proti muži v ulicích  Bagdádu, armádní mluvčí poukazují na celou řadu možností, jak  špatně vyzbrojenou iráckou armádu přemoci.  "Počítáme se širokou paletou možností," řekl plukovník Chris Vernon, mluvčí britské armády. Americké a britské jednotky  mezitím dokončují poslední přípravy na vojenskou operaci. "V nejlepším případě narazíme na malý odpor irácké armády,"  dodal mluvčí. "Na druhou stranu jsme ale stejně dobře připraveni  na tvrdou defenzivu po celou dobu bojů."  
  
ZAČNE VÁLKA V PŘÍŠTÍCH DVOU DNECH? 

Prezident George W.Bush dal Saddámu Husajnovi a dvěma jeho  synům Kusajovi a Udajovi 48 hodin na odchod do exilu. V opačném  případě je čeká vojenský zásah ve chvíli, kterou Spojené státy  "samy vyberou". Lhůta vyprší ve čtvrtek v 02:15 SEČ. Saddám nicméně ultimátum odmítl a Udaj pohrozil Američanům  "krvavou bitvou". Kromě svých vojáků spoléhá irácký vůdce také  na protiválečné nálady v západních zemích, které mohou úsilí  spojenců komplikovat. Američtí vojenští specialisté věří, že masivní útok přesně  naváděných raket Tomahawk a chytrých bomb bude mít v Iráku silný  psychologický efekt, povede k izolaci nynějšího režimu a donutí  iráckou armádu ke kapitulaci. "Myslím, že letecká a pozemní část útoku začnou v podstatě  současně - obě fáze nebude tentokrát dělit týden nebo dva," řekl  Francois Heisbourg z Ústavu strategických studií v Paříži.   "Dá se říci, že Bagdád je pro ně na dosah. Mají absolutní  převahu ve vzduchu, ani o ni nemusejí bojovat," dodal ruský  vojenský analytik Pavel Felgenhauer. Naopak Jean-Vincent Brisset z francouzského Institutu pro  mezinárodní a strategické vztahy je méně optimistický. "Pomineme-li hypotézu vycházející z palácového převratu nebo  jakýsi chirurgický zákrok několika raketami namířený na Saddáma  samotného, zbývá vám jedině totální válka se vším, co k tomu  patří," řekl.  
  

PRIORITOU BUDOU ROPNÉ VRTY 

Prioritou pro pozemní síly bude zabezpečit irácká ropná  naleziště a zabránit Saddámovým stoupencům, aby zapálili ropné  vrty jako v Kuvajtu v roce 1991.   Paravojenské jednotky zřejmě zamíří ke druhému největšímu  iráckému městu Basře a blízkým nalezištím černého zlata na jihu  země, naopak speciální jednotky výsadkářů si vezmou na mušku  severní oblasti poblíž města Kirkúk.  Během bleskového tažení na Bagdád se však možná Američané  ještě jednou zastaví, aby dali Saddámovi a jeho věrným poslední  příležitost ke kapitulaci.  Spojené státy a Velká Británie jsou tentokrát početně slabší  než armáda čítající 500.000 Američanů a 160.000 vojáků ze 30 dalších zemí, jež v roce 1991 vytlačila Irák z Kuvajtu.  Tehdy spojenci oslabili Bagdád pětitýdenním bombardováním, než  se pustili do bleskové 100 hodin trvající pozemní ofenzivy.  Nechuť tureckého parlamentu poskytnout Spojeným státům své  území, aby odtud otevřely druhou frontu na severu Iráku, zřejmě  zabrání Pentagonu využít v první fázi bojů všechnu vojenskou  techniku, kterou má k dispozici. To se týká zejména tanků Abrams a bojových vozitel Bradley. "Přesto budou muset obsadit sever nejrychleji, jak to jen  půjde... To může být zpočátku důležitý úkol pro speciální síly,"  soudí analytik Frank Umbach z Rady pro mezinárodní vztahy  v Německu.  Na Kirkúk chtějí navíc ze severních teritorií postupovat  také Kurdové, jejichž povstání v roce 1991 brutálně potlačila 
irácká armáda.  
  
OTAZNÍK KOLEM CHEMICKÝCH ZBRANÍ 

Vojenští stratégové pozorně sledují počasí a fáze měsíce,  který se v těchto dnech blíží k úplňku.  "Z vojenského hlediska by bylo ideální počkat, až budou noci  tmavé, což bude zhruba za dva týdny," dodal Heisbourg z Ústavu  strategických studií.  Tento týden se dají očekávat písečné bouře, ale teploty se  na poušti stále drží pod 30 stupni Celsia, kam se vyšplhají až  v dubnu nebo květnu. V červnu pak dosáhnou až 40 stupňů. Velkou neznámou zůstává, zda Irák vlastní zbraně hromadného  ničení - jeden ze základních cílů vojenského zákroku - a chce je  opravdu použít.  Podle Pavla Felgenhauera, nezávislého ruského analytika,  může tato obava určovat strategii spojenců od samého počátku  operace, narozdíl od války v roce 1991, kdy se většinou drželi  v bezpečí v Kuvajtu a na válečných lodích.  "Tentokrát budou ale postupovat (do iráckého vnitrozemí) už  v raných fázích útoku," dodal Felgenhauer. 
 
Přeložil: Jan Korselt

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.