Druhá válka v Perském zálivu - úplně jiné bojiště

19.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Analýza - Za první války v Perském  zálivu byla bojištěm poušť. Ve druhé válce však možná vojáky čeká boj muže proti muži přímo v ulicích Bagdádu.

Z hlediska frontové linie se tyto způsoby konflikty už  nemohou více lišit.  "Analogie s tím, co bylo naposled, je velmi malá," řekl  plukovník Christopher Langton z Mezinárodního ústavu  strategických studií.  "Naposledy spojenecké síly vyháněly Iráčany ze spřátelené arabské země. Tentokrát je to velmi odlišné, protože jsou samy útočníky," dodal.     Nyní budou také muset absolvovat celou cestu do nepřítelova  doupěte.  "Vyhlídka válčení ve městě je velmi reálná," řekl Langton o konfliktu, který má vést k sesazení iráckého prezidenta  Saddáma Husajna a zničení jeho zbraní hromadného ničení. Expert na obranu Paul Beaver souhlasí: "Podstata (konfliktu) a taktika jsou tentokrát úplně jiné." "Vojenské tažení se bude jako posledně odehrávat v poušti,  ale mohlo by dojít i na ulice," dodal. Od roku 1991, kdy začala první válka v Perském zálivu, též došlo k velkému pokroku ve vojenské technice. "Britské a americké pozemní síly teď mohou bojovat i v noci. Nyní má přesné navádění 90 procent používaných zbraní, zatímco posledně to bylo devět procent," uvedl Beaver.  Ale co oběti na životech, pokud se válka v ulicích Bagdádu  změní v krvavou lázeň? "Naposledy Američané přišli o 150 mužů. Tentokrát by to  mohlo být 500. Myslím ale, že by mohlo jít o docela rychlou  válku - možná 28 dní," řekl Beaver. Analytici jsou za jedno v tom, že ve vzduchu nemají Spojené  státy s kým soupeřit. Američané zřejmě podniknou šokující dvoudenní bombardování. "Iráčané mají 120 použitelných letadel. Je to ale  technologie 80.let proti technologii 21.století. Nemají žádné  (pořádné) ovládání, žádnou kontrolu ani doplňování paliva za letu," uvedl Beaver. Jenže během přesunu přes rozlehlý Irák potřebují vojáci  i helikoptéry. A to by mohl být kámen úrazu. "S bojovými letadly, jež zemi přeletí jedna dvě, není takový  problém. Ale pozemní síly potřebují spoustu nízkoletících  helikoptér," řekl Tim Ripley, přední analytik problémů obrany  a bezpečnosti z Lancasterské univerzity. "A pak máte to, co se stalo v Somálsku - nízkoletící  helikoptéry, které se ocitnou pod kulometnou palbou. Když chcete  bojovat zblízka, musíte letět nízko."  Konečným cílem je Bagdád. "Na prezidentském paláci musíte vztyčit americkou vlajku. Myslím, že americká armáda je schopna dorazit k branám Bagdádu do dvou až tří týdnů," řekl Ripley. Jenže pak se to začíná komplikovat. V závěrečných pouličních bojích by se mohli iráčtí vojáci  schovávat za civilisty. Nevinných obětí musí být minimum. Velký počet padlých civilistů by byl katastrofou. Při bojích zblízka by mohli američtí a britští vojáci též přijít o výhodu vyspělejší vojenské techniky. "Poslední fáze změny režimu může být dost ošklivá. V té se mohou dít nečekané věci," uvedl Ripley.  "Noční můrou je scénář, který se v roce 1982 naplnil  v Bejrútu. Tehdy Izraelci vybombardovali Libanon, dostali se  do Bejrútu  a zjistili, že se Palestinci nehodlají vzdát.  Vzdorovali tři měsíce. Bylo to velmi ošklivé."

Paul Majendie
Přeložil: Filip Tošenovský

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.