Pražská burza slaví útok na Irák růstem, zisky drží

20.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Pražská burza ve čtvrtek udržela dopolední zisky inspirované očekáváním rychlého průběhu  války v Iráku, a přerušila tak třídenní pokles tažena akciemi  Komerční banky a Philip Morris ČR.

Na trh příznivě působily i zprávy o růstu čtvrtletního zisku  bankovního domu Goldman Sachs  a fakt, že velký  zahraniční investor ukončil přeskupování svého portfolia, které  ovlivňovalo trh ve středu.  
Index PX50 přidal 0,6 procenta na 479,9 bodu.  Evropské burzy však odpoledne zamířily níž, poté co irácký  prezident Saddám Husajn vyslal pár raket do severního Kuvajtu. 
"Burza byla v minulých dnech zatlačena dolů globální situací  a technickým faktorem, kdy velký investor prodával Komerční  banku a kupoval (Český) Telecom," řekl makléř Raiffeisenbank Ivo  Prokop. "Zdá se, že to již skončilo."  
Komerční banka, jež obstarala 44 procent transakcí, vzrostla  o 1,9 procenta na 1928 korun a využila dobré nálady investorů  u akcií finančních domů po výsledcích firmy Goldman Sachs.  Philip Morris ČR získal 1,5 procenta na 11.606 korun. ČEZ, jenž neuspěl s rozkladem u antimonopolního  úřadu a bude muset prodat polovinu získávaných distributorů, stagnoval na 93,9 koruny.  Český Telecom přidal 0,5 procenta na 296 korun. České radiokomunikace, jež oznámily propad do červených čísel za minulý rok, za minimálního  zájmu klesly o 0,6 procenta na 192 koruny. 
Objem obchodů v likvidním segmentu SPAD klesl na 571 milionů  korun ze středečních 918 milionů.

 

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.