Saddám Husajn zdraví své vojáky v irácké televizi

24.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Prezident Saddám Husajn  v pondělí vystoupil v irácké televizi, aby pátý den od zahájení  americké vojenské operace pozdravil své vojáky.

Irácký prezident Saddám Husajn  ocenil v pondělním televizním projevu statečnost, s níž se jeho  stoupenci snaží zastavit postup amerických a britských jednotek  na Bagdád. Spojené státy a Velká Británie utrpěly v Iráku těžké  ztráty, dodal.  
"Buďte trpěliví, vítězství přichází," řekl Husajn a vyzdvihl  "statečnost" vojáků, kteří odolávají náporu Američanů a Britů. 
Zatím nebylo možné určit, kde prezident svou 20minutovou řeč  natáčel. Vzhledem k tomu, že během projevu zmínil dílčí vojenské  úspěchy Iráčanů u města Umm Kasr a na dalších místech, nejsou  zřejmě záběry starší než jeden nebo dva dny.  
Husajn dodal, že jeho vojáci jsou "blízko vítězství"  v jihoirácké Basře, kterou se pokoušejí obsadit tankové divize  Američanů a Britů. K houževnatému odporu vyzval i obránce  Bagdádu a Mosulu s tím, že "ničemní nepřátelé budou poraženi".  Irácké jednotky způsobily americkým a britským silám těžké  ztráty, uvedl Husajn, oblečený do vojenské uniformy. Spojenci se díky hrdinskému odporu Iráčanů ocitli "v pasti", dodal.  "Čím větší utrpí ztráty, tím více vás budou bombardovat,"  řekl irácký prezident s tím, že je odhodlaný "učinit vše, aby  nepřítele pokořil".  
Reportéři Reuters v Bagdádu jsou přesvědčeni, že muž, který  se objevil na obrazovce, byl opravdu Saddám Husajn. Irácký  prezident má k dispozici několik dvojníků, kteří jej čas od času  na veřejnosti zastoupí, ale zřídkadky za něho hovoří.  
Vojenská operace v Iráku začala ve čtvrtek bombardováním  s cílem Husajna zabít. Od té doby se jeho zdraví stalo terčem  řady spekulací, objevily se dokonce zprávy o jeho smrti nebo  vážném zranění. 

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.