Válka zatemňuje ekonomický výhled eurozóny -Issing

24.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Válka v Iráku zatemňuje  vyhlídky ekonomického oživení v eurozóně. V tuto chvíli není  možné určit, do jaké míry ovlivní vojenská operace ekonomický  růst, řekl v pondělí hlavní ekonom ECB Otmar Issing.

"Pesimistický scénář předpokládá prudký a dlouhodobý nárůst  cen ropy doprovázený těžkým poškozením důvěry," uvedl Issing  ve Výboru pro měnovou politiku Evropského parlamentu.  Naopak krátká válka by mohla napomoci k rychlému oživení  a odstranit nežádoucí volatilitu na trzích, dodal.  Issingovy výroky potvrdily očekávání, že Evropská centrální  banka ponechá na nadcházejícím měnovém zasedání úrokové sazby  beze změny a počká, dokud se podmínky v ekonomice nevyjasní.  Ovšem za předpokladu, že se situace příliš nezdramatizuje a finančním trhům nedojde hotovost.  
Issing zopakoval ujištění ECB z minulého týdne, že v případě  potřeby jsou tvůrci měnové politiky připraveni jednat. Otřesy na poli mezinárodní politiky donutily centrální banku  snížit letošní odhad hospodářského růstu eurozóny na jedno  procento z dřívější prognózy v intervalu 1,1 až 2,1 procenta.  Ve snaze oživit skomírající růst snížila ECB 6.března  klíčovou sazbu pro refinanční tendry o čtvrt procentního bodu  na 2,50 procenta. Příští měnové zasedání se uskuteční 3.dubna. Finanční trhy předpokládají, že banka uvolní úrokové sazby  o dalších 25 bazických bodů nejpozději v červnu, ale zřejmě ne  dřív než v květnu, a Issingovy komentáře je nijak nepřekvapily.  
 "Issing dal najevo, že nechtějí udělat nic, dokud panuje  tolik nejistoty kolem výsledku války... To znamená, že můžeme  v podstatě vyloučit snížení sazeb příští týden," soudí Nathalie  Filletová, specialistka na měnovou politiku z BNP Paribas. Nejdůležitějším úkolem banky je nyní podle Issinga zachovat  chladnou hlavu a přispívat k celkovému uklidnění. Situaci proto  musí hodnotit ve světle svého hlavního úkolu, kterým je podpora  hospodářského růstu pomocí stabilních cen.  "Znamená to také varovat před přehnaným očekáváním," řekl. 

 

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.