MMF vidí riziko recese, pokud se válka protáhne

26.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Šéf Mezinárodního měnového  fondu (MMF) Horst Köhler řekl ve středu tisku, že pokud by  dlouhotrvající válka v Iráku zvedla ceny ropy a snížila důvěru spotřebitelů, pak už nelze vyloučit celosvětovou recesi.

  "V případě dlouhotrvajícího konfliktu už nelze celosvětovou recesi vyloučit," řekl Köhler německému časopisu Wirtschaftswoche. Rozhovor má být publikován ve čtvrtek.  "Letos očekáváme celosvětový růst na úrovni zhruba tří  procent. To předpokládá, že konflikt v Iráku bude trvat krátkou dobu a ve druhém pololetí dojde k postupnému zotavení," dodal.  Na otázku, zda by měly centrální banky reagovat na vypuknutí války, Köhler řekl: "Existuje prostor k dalšímu snižování sazeb.  Předpokládám, že by to bylo v případě potřeby použito." Köhler dále uvedl, že MMF musel zhoršit výhled evropské ekonomiky. Podotkl přitom, že v Německu bude růst asi "výrazně  nižší" než jedno procento, které předpovídá spolková vláda. Na otázku, zda mu dělá starosti dopad slabého dolaru  na německý vývoz, Köhler řekl: "Ne. Pokles (dolaru) je logickým důsledkem velkého schodku amerického běžného účtu." To, co nechceme, je volný pád dolaru. Pokud by to mělo hrozit, pak by musely centrální banky a ministerstva financí  něco udělat, aby tomu zabránily." 

 

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.