Dolar klesá na nejnižší hodnoty od začátku války

27.03.2003 | , Reuters
Domovská stránka


Dolar ve čtvrtek oslabil vůči  všem světovým měnám a klesl na nejnižší hodnoty od začátku  vojenské operace v Iráku, jež vypukla právě před týdnem. Trhy  stále méně věří, že válka skončí tak brzy, jak se původně  předpokládalo. 

Investory navíc vyplašila zpráva o explozích v Kuvajtu, jež  srazila americkou měnu na čerstvé týdenní minimum k euru. 
Kuvajtské úřady však později uvedly, že iráckou střelu na hlavní  město Kuvajt zneškodnil protiraketový systém Patriot. 
Americký prezident George W.Bush ve středu varoval před  přehnanými nadějemi na rychlou porážku Saddáma Husajna.  Na poslední chvíli tak změnil předem připravené ujištění, že vojenský zásah probíhá "nad očekávání příznivě". Během několika dní posílí Spojené státy své jednotky v Iráku  o dalších 30.000 mužů, oznámili ve středu armádní představitelé. 
"Ukazuje se, že je válka komplikovanější, než se počítalo.  To dolaru nesvědčí," řekl Ian Stannard, stratég pro devizové  trhy z BNP Paribas. "Američané povolávají více jednotek a jak se zdá, situace se  trochu komplikuje," dodal.  
V 10:20 SEČ se dolar obchodoval na čerstvém týdenním minimu  na 1,0732 za euro.K jenu kotoval na 119,75,těsně  nad týdenním minimem na úrovni 119,35.  
Na obavy o vývoj v Iráku reagovaly rovněž ceny ropy, jež  během asijských seancí stouply o dvě procenta. 

Články ze sekce: Domovská stránkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.