Čína zvýšila základní úrok o čtvrt bodu na 6,06 procenta

08.02.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Peking 8. února (ČTK) - Čínská centrální banka dnes přistoupila k dalšímu zpřísnění měnové politiky, místo zvýšení povinných minimálních rezerv ale rovnou zvýšila základní sazby. Roční zápůjční sazba se tak zvyšuje o čtvrt procentního bodu na 6,06 procenta, roční depozitní sazba se zvýší ve stejném rozsahu na tři procenta. Čína úroky naposledy zvýšila o Vánocích.

Centrální banka se pomocí přísnější měnové politiky snaží především o zmírnění inflace. Ta se začala zvyšovat během loňského roku a v listopadu se dostala na 5,1 procenta. V prosinci sice polevila na 4,6 procenta, zůstává ale nad cílovou úrovní banky. Ta měla cílovou inflaci stanovenou na tři procenta, cíl ale později zvýšila na čtyři procenta.

Na růst inflace v Číně v poslední době působí hlavně ceny potravin. Podle ekonomů se dá očekávat, že inflace dál poroste, za leden by měla být vyšší než v prosinci.


Články ze sekce: Zpravodajství ČTKPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.