Vláda schválila členy hodnotící komise k obřímu ekotendru

31.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 31. srpna (ČTK) - Vláda dnes schválila seznam devíti členů hodnotící komise k obřímu ekologickému tendru. Jsou v ní tři zástupci ministerstva financí, po dvou za ministerstvo průmyslu a obchodu a životního prostředí a po jednom zástupci ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády. ČTK dnes seznam poskytlo MF, které ho vládě předložilo. Zakázku na odstranění starých ekologických škod schválila v červnu 2008 vláda, hodnotící komise pro ni posoudí jednotlivé nabídky.

Za ministerstvo financí v komisi zasednou Libor Antoš, Igor Fojtík a Michal Švorc, za ministerstvo životního prostředí Karel Bláha a Jaroslava Honová. Ministerstvo průmyslu a obchodu budou mezi hodnotiteli zastupovat Pavel Kavina a Zbyšek Sochor, ministerstvo spravedlnosti Oldřich Nič a úřad vlády Kateřina Hrazdilová.

Podle zákona o veřejných zakázkách hodnotící komise mimo jiné posuzuje nabídky uchazečů z hlediska splnění požadavků tendru a nabídky, které je nesplňují, vyřadí. Posuzuje také výši nabídkových cen a může požádat uchazeče o zdůvodnění, pokud je cena podle komise mimořádně nízká.

Tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou vyhlásilo ministerstvo financí na konci roku 2008. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Kritici soutěže tvrdí, že tendr je předražený a může připravit stát o desítky miliard korun. Samotnou cenu MF nechce kvůli běžícímu tendru zveřejnit.

Hodnotu zakázky nechává nyní ministerstvo prověřit. Mimo jiné i proto, že se stala terčem kritiky z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu. K likvidaci škod by podle kritiků mohla stačit i třetinová částka z uvedených 115 miliard korun.

Konečný termín pro podání nabídek v tendru určilo ministerstvo financí na 5. září. Obálky s nabídkami budou otevřeny 13. září. Poté budou také otevřeny obálky s posudky. Na počátku srpna obdrželo MF posudek od auditorské firmy Deloitte Advisory, který byl předán společnosti Ernst & Young. Ta vypracuje do 1. září oponentní expertní posudek na cenu tendru.

Mezi uchazeči v tendru zůstala Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services. Na počátku února uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), že po odstoupení společnosti PPF Advisory může tendr pokračovat. Konsorcium v čele s PPF Advisory bylo z tendru dvakrát ministerstvem financí vyřazeno, nakonec samo odstoupilo 21. ledna.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK