SU chce zpracovávat odpad, nahradí jím uhlí k výrobě tepla

20.09.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Karlovy Vary 20. září (ČTK) - Sokolovská uhelná (SU) plánuje výstavbu Regionálního centra zpracování odpadů Karlovarského kraje. Na projekt za více 850 milionů korun chce získat firma dotaci z Operačního programu Životního prostředí ve výši 178 milionů korun. Odpad chce firma využít na výrobu alternativního paliva, které bude využito jako náhrada hnědého uhlí při výrobě elektřiny a tepla v provozu Palivového kombinátu Vřesová. Novinářům to dnes řekl krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Bradáč (ČSSD).

Centrum by mělo zpracovávat především směsný a objemný komunální odpadu z Karlovarského kraje v celkovém množství 60.000 tun ročně. Projekt podpořil i Karlovarský kraj, který chce v budoucnu využít centrum pro třídění a likvidaci odpadu pro všechny nebo alespoň většinu obcí kraje.

Projekt souvisí s plánem Karlovarského kraje na vytvoření jednotného systému svozu a likvidace komunálního odpadu. Založil proto na počátku roku Komunální odpadovou společnost, jejíž akcie mohou získat obce a města v kraji. "Minimálně chceme, aby se do systému připojily obce a města představující 60 procent obyvatel kraje. V současné době zájem o akcie projevila města a obce s podílem téměř 50 procent," doplnil Bradáč.

Podle něj společný postup obcí zvýhodní samosprávy do budoucna při vyjednávání o cenách za svoz a likvidaci odpadu. Protože se ukládání na skládky bude stále více omezovat a zdražovat, je alternativa třídění a likvidace části odpadu zplyňováním v technologiích Sokolovské uhelné řešením, které sice do budoucna asi nezlevní cenu za likvidaci odpadu, ale alespoň by měla zabránit nekontrolovatelnému růstu ceny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK