ČAP: Hodnota odhalených pojistných podvodů loni stoupla o třetinu

14.03.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Hodnota pojistných podvodů odhalených pojišťovnami v roce 2011 dosáhla 840 milionů Kč, což bylo o 34 procent více než předloni. Specializované útvary pojišťoven prošetřovaly přes 6600 podezřelých škod, o 30 procent více než v roce 2010. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP). Podle světových statistik patří mezi podvody každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

 

Největší počet pojistných podvodů byl tradičně odhalen v pojištění motorových vozidel, kde pojišťovny vyšetřovaly o 47 procent podezřelých případů více. Klesla ale uchráněná hodnota na jeden odhalený případ. Důvodem je častý výskyt podvodů při uplatňování nízkých škod z povinného ručení u nehod do 100.000 Kč, u kterých není přítomna Policie ČR, a účastníci nehody využívají k dokumentaci pouze formulář záznamu o dopravní nehodě. "Zřejmě spoléhají na to, že takto nízké škody nebudou vzhledem k jejich četnosti pojišťovnami prověřovány a podrobovány detailnějšímu zkoumání," uvedl specialista pro prevenci pojistných podvodů ČAP Ondřej Karel.

Nejvyšší hodnoty prokázaly pojišťovny za loňský rok poprvé v pojištění majetku a odpovědnosti, kde celková prokázaná hodnota meziročně stoupla o 58 procent. Tento nárůst byl zapříčiněn odhalením několika závažných případů podvodu v pojištění podnikatelů, ve kterém nárokované hodnoty dosahují zpravidla vysokých částek.

Poměrně značný nárůst hodnoty odhalených podvodů vykázaly pojišťovny také v pojištění osob, kde celkovému počtu 1046 odhalených případů odpovídala prokázaná hodnota překračující 82 milionů Kč. Podvodníci v pojištění osob nejčastěji zneužívají k vylákání neoprávněného pojistného plnění od pojišťoven produkty úrazového pojištění a pojištění denních dávek odškodného, upozornil Karel.

Pro ještě intenzivnější boj s pojistným podvodem nově využijí pojišťovny zákonnou možnost výměny informací o protiprávním jednání prostřednictvím Systému pro výměnu informací o podezřelých okolnostech, provozovaného ČAP. "Cílem systému není nahradit dosud užívané systémy a metody na úrovni jednotlivých pojišťoven, ale systematicky odhalovat podvody, které jsou páchány napříč trhem," uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora. Jde podle něj o takové podvody, které se z pohledu jedné pojišťovny nemusí na první pohled jevit podezřele a k jejich odhalení je třeba mít informace o škodách daného subjektu u jiných pojistitelů.

Pojistný podvod je trestný čin, za který české soudy každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK