Exekutoři se začnou starat i o majetek trestně stíhaných

06.02.2004 | , Exekutorská komora
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zákon o zjištění a zajištění majetku v trestním řízení, který platí od 1. ledna tohoto roku, rozšíří působnost soukromých soudních exekutorů i na zjišťování, zajišťování, správu a případně prodej majetku trestně stíhaných.

Tento zákon přinese do průběhu trestního řízení důležitou novinku. Soukromí soudní exekutoři totiž budou moci na základě rozhodnutí soudce nebo státního zástupce zjišťovat, zajišťovat, spravovat a v případě vynesení pravomocného rozsudku po souhlasu obviněných i rozprodávat jejich majetek. „Už se nebude stávat, že v průběhu trestního řízení se majetek pachatelů za pomoci spřízněných osob ztratí mimo dosah policie a nároky obětí trestné činnosti nebude z čeho uspokojit,“ uvedl k tomu JUDr. Vladimír Plášil, člen prezidia Exekutorské komory České republiky.

Od konce října 2003 vstoupila v platnost také novela exekučního řádu, podle které musí banky, pojišťovny, stavební spořitelny a další finanční instituce poskytovat údaje o majetku dlužníků bez poplatku. Náklady na jednu exekuci se tak mohou snížit řádově o desítky tisíc korun. „Poskytování tzv. ‘součinností’ při zjišťování majetku dlužníků bylo dosud největší překážkou hladkého průběhu exekucí v Česku,“ uvedl k tomu JUDr. Juraj Podkonický, PhD., prezident Exekutorské komory České republiky. Podle něj naráželi soudní exekutoři při zjišťování, jaké finanční prostředky se nacházejí na účtech dlužníků u bank, pojišťoven, stavebních spořitelen a dalších finančních institucí, na neochotu a snahu účtovat si za poskytnutí těchto informací přemrštěné částky. Od nynějška je zákonem jasně stanoveno, že tyto informace poskytovány být musí a to zdarma. „Například na Slovensku si každá banka účtuje za lustraci jednoho dlužníka 1 000 Sk, na jednoho dlužníka to celkem představuje náklady 10 000 Sk. Tato novela představuje významný pokrok ve vymahatelnosti práva u nás,“ dodal Podkonický.

Snížení   ceny  exekucí   však   pocítí  pouze  podnikatelé,  kteří  jsou  plátci  DPH. Od 1. ledna 2004 totiž byly exekuce přeřazeny ze snížené do základní sazby DPH ve výši 22%. „Exekutoři, kteří jsou ze zákona povinně plátci DPH, musí promítnout zvýšenou sazbu daně do výše svých odměn. Pro běžného občana se tak naše služby bohužel významně zdraží i přes to, že se nám na druhé straně podařilo podstatně snížit naše náklady,“ řekl prezident EK ČR.

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka