Senát schválil návrh na snížení dolní sazby DPH na deset procent

24.05.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Senát dnes podle očekávání schválil návrh senátora ČSSD Marcela Chládka na snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty ze současných 14 na deset procent. ČSSD zároveň navrhla do snížené sazby DPH zařadit knihy, tiskoviny, potřeby pro zdravotně postižené a pro zdravotní a sociální péči o děti a seniory. Změna ale ještě neplatí, novelu musí nyní posoudit sněmovna, a pokud ji poslanci schválí, odešlou ji zpět do Senátu.

 

Senátoři navíc dnes navrhli do snížené sazby zařadit telefony určené pro nevidomé. Senátor ODS Tomáš Töpfer navrhl zařadit do snížené sazby také služby knihoven, archivů, muzeí a také vstupenky na scénické akce. Senátoři na jeho návrh také přistoupili. Návrh na snížení spodní sazby DPH sociální demokraté zdůvodnili zmírněním sociálních dopadů na obyvatelstvo.

Ředitel legislativního odboru Národní rady osob se zdravotním postiženým Jan Hutař řekl, že už se snížily příspěvky na péči o postižené a neexistuje žádná pomůcka, kterou by mohl postižený získat bezúplatně. "Bez snížení DPH budou dopady na tělesně postižené drtivé," zdůraznil.

Čeští knihkupci a nakladatelé podotýkají, že vyšší DPH na knihy má v EU jen Dánsko a Bulharsko. Nelíbí se jim ani to, že český stát zatížil nejvyšší daní v Evropě také elektronické knihy. Podle Chládka to těžko povede ke zlepšení vzdělanosti.

Základní sazba daně by podle ČSSD měla být 17,5 procenta. Vláda ale ve středu schválila návrh, aby od příštího roku stoupla snížená sazba na 15 procent a základní sazba ze současných 20 na 21 procent. Jde o součást vládního balíčku úsporných opatření, která mají podle vládních očekávání snížit schodek rozpočtu.

Sociálnědemokratičtí senátoři dnes vládní návrh na zvýšení sazeb kritizovali a radili vládě, ať raději hledá úspory ve výdajích a nezvyšuje daně. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD) řekl, že až bude vhodná doba, navrhne sociální demokracie snížení spodní sazby zpět až na pět procent, kde byla až do konce roku 2007.

Senátor Töpfer však v reakci na vystoupení sociálních demokratů podotkl, že zvyšování DPH není týráním obyvatel, ale souvisí se státním rozpočtem. Připomněl, že jen obsluha státního dluhu stojí ročně 80 miliard korun. "To by se nám zvedly důchody," podotkl. Senátor Chládek naproti tomu prohlásil, že kdyby stát lépe vybíral daně, nebylo by nutné DPH zvyšovat.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK