Reuters: Španělsko dostane na snížení deficitu rok navíc

09.07.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Brusel 9. července (ČTK) - Ministři financí Evropské unie dají Španělsku na snížení rozpočtového deficitu rok navíc. Agentuře Reuters to před dnešní schůzkou takzvané Euroskupiny řekly diplomatické zdroje. Madrid měl rozpočtový deficit snížit pod požadovaná tři procenta hrubého domácího produktu už příští rok, teď na to ale podle zdrojů bude mít čas až do roku 2014.

"Cíle pro konsolidaci španělského rozpočtu budou upraveny, budou tak mít (Španělé) rok navíc," cituje Reuters jednoho z diplomatů. Totéž agentuře potvrdili další dva diplomaté. Rozhodnutí má podle nich padnout právě na dnešní schůzce Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny. Jednat se má rovněž o situaci v Řecku a o pomoci pro Kypr.

"Není to jednostranný krok. Španělsko musí učinit nezbytné škrty, aby tohoto cíle dosáhlo. Jednat se o tom bude v úterý na Ecofinu. Očekávám, že rok navíc bude schválen," podotkl zdroj. Ecofin, na rozdíl od Euroskupiny, zahrnuje ekonomické ministry všech členských zemí EU.

Další dva diplomaté se omezili pouze na sdělení, že Španělsko dostane na splnění cílů více času. Výměnou za to ale podle nich musí zajistit další kroky, které povedou k úsporám.

Pravidla EU stanoví, že rozpočtový deficit nemá být vyšší než tři procenta HDP. Málokterá země EU to ale dodržuje, což je jedna z příčin současné dluhové krize. Rok navíc, který má Španělsko podle zdrojů na splnění tohoto cíle dostat, si vynutil špatný stav španělské ekonomiky. Ta se potýká s hlubokou recesí a velmi vysokou nezaměstnaností.

Zvláštní kapitolou pak je španělský bankovní sektor, který se stále potýká s dopady krize na tamním realitním trhu. Od roku 2008, kdy splaskla takzvaná realitní bublina, se řada bank ještě finančně nevzpamatovala. Většinu z nich tíží nedobytné úvěry.

Autor článku

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK