MPSV mění výpočet ukazatele registrované nezaměstnanosti

07.11.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


Praha 7. listopadu (ČTK) - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přechází na nový ukazatel nezaměstnanosti. Dosavadní registrovanou míru nezaměstnanosti nahradí Podíl nezaměstnaných osob. Bude vyjadřovat podíl nezaměstnaných ze všech obyvatel ve věku 15 až 64 let, zatímco současná míra nezaměstnanosti poměřuje uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním osobám. MPSV o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

V posledním čtvrtletí roku 2012 bude MPSV zveřejňovat data podle nynější i nové metodiky paralelně, od ledna 2013 již přejde na zveřejňování údajů pouze podle nového výpočtu. Na jeho změně se ministerstvo dohodlo s Českým statistickým úřadem. Dosud obě instituce zveřejňovaly výsledky dvou různých šetření o nezaměstnanosti, což přinášelo možnou záměnu těchto čísel.

"Nový ukazatel bude konzistentní pro všechny úrovně územní hierarchie, bude snadněji interpretovatelný, odstraní nesrovnalosti v podkladových číslech i možnost záměny s mezinárodně sledovanou obecnou mírou nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje ČSÚ," uvedl ředitel odboru právní podpory a metodiky trhu práce MPSV Štefan Duháň.

Dosud se v ČR sledují dvě odlišné míry nezaměstnanosti, které srovnávají počet nezaměstnaných, resp. uchazečů o zaměstnání, s velikostí pracovní síly. Podle metodiky výpočtu ČSÚ se míra nezaměstnanosti počítá v rámci výběrových šetření pracovních sil, který vychází z doporučení Eurostatu a Mezinárodní organizace práce jako tzv. obecná míra nezaměstnanosti. MPSV zveřejňuje míru registrované nezaměstnanosti na základě počtu uchazečů o zaměstnání registrovaných na pracovištích Úřadu práce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK